| Laura162 a întrebat:

Ce tableta grafica, respectiv program recomandati pentru o persoana care realizeaza venituri din ilustratii (e atat o pasiune, cat si un job part-time)? Pretul nu este o problema atata timp cat calitatea esti de la ok in sus.

Preferintele ar fi ecranul de marimea unei foi A4 (sau mai mare) si compatibilitate cu Windows 7 si 10.

Precizez ca persoana in cauza lucreaza in Photoshop CS6 in prezent.

Nu e pentru mine si sunt paralela cu aspectele tehnice, asadar ma intereseaza recomandari, nu ghiduri despre cum sa alegi tableta (am citit deja, n-am inteles mai nimic si sunt mai confuza decat inainte sa le citesc).

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru lucru de grafica este bun orice calculator cu monitor mare (minim 19", dar poate fi si un televizor).
Ca program, Gimp este excelent, se poate folosi si sub Linux.

Nu recomand tableta grafica, fiindca costa mult, e greu de purtat si nu se poate configura dupa plac.

| Laura162 explică (pentru Bula):

Atunci ce recomanzi? Nu e vorba de desen tehnic, ci portrete, peisaje, etc. Am vazut cat de usor ii e cu creionul si cat de groaznic e cu mouse-ul (atat ca miscare, cat si ca timp).

| Bula a răspuns (pentru Laura162):

Se gasesc si monitoare cu senzor touch, dar sunt scumpe.
Desenarea se poate face si cu mouse, daca ai un program bun si experienta la folosirea lui.

| Laura162 explică (pentru Bula):

Deseneaza cu mouse-ul de ani de zile, nu se pune problema de experienta. Totusi, nici nu se compara cu creionul. Mouse-ul este unul din motivele pentru care caut alternative. A incercat cu degetul, dar degeaba, nu are aceeasi precizie ca un varf. Tabletele grafice mi s-au parut cea mai buna alternativa din 3 motive:
- pen-ul;
- folosesc spatiul de stocare de pe PC/laptopul conectat;
- compatibilitatea cu soft-uri.

| Bula a răspuns (pentru Laura162):

Desenarea cu creionul nu se compara cu precizia mouse-ului.
Grosimea pen-ului se poate schimba din meniu.

| Bula a răspuns (pentru Laura162):

Pentru picturi: deseori este mai recomandabil sa faca pictura pe hartie cu mana, dupa care s-o scaneze si sa ajusteze pe calculator.

| Laura162 explică (pentru Bula):

Nu ma intereseaza absolut nicio varianta cu mouse. Am vazut persoana pentru care caut desenand si cu mouse-ul, si cu creionul (ma refer la creion clasic, nu la pen-uri). Am vazut ca ii e mult mai comod sa tina creionul decat mouse-ul, are o mai mare libertate de miscare, viteza este mai mare, etc... din toate punctele de vedere, lucreaza mai bine cu creionul decat cu mouse-ul. Deci mouse-ul este exclus.

| Laura162 explică (pentru Bula):

De obicei, nu face picturi. Fie face schita pe hartie, o scaneaza si continua pe calculator, fie incepe de la 0 pe calculator.

| Bula a răspuns (pentru Laura162):

Am gasit o tableta grafica cu ecran relativ mare (21") si referinte bune
https://www.emag.ro/......DSGYM8BBM/

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Orice de la Wacom, nu chinezarii precum Huion sau Xp-pen deoarece am observat ca-i "hit or miss" cu ele.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Sau ma rog, mergi pe propriul risc daca ei orice altceva decat Wacom