| DeeaDee18 a întrebat:

Ce telefon este mai bun? Samsung galaxy s4 sau Iphone 5s silver. Si de ce? Nu ma pot decide intre telefoanele astea si vreau sa stiu care e mai bun.

4 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

IPhone 5s e mai bun (mai nou), dar și de 2 ori mai scump, chiar dacă nu e de 2 ori mai bun. Eu aș alege Galaxy S4 dintre acestea 2, dar nu S4 varianta cu procesor octa core ci varianta cu procesor quad core (dacă îl cumperi, să te uiți neapărat la specificații să scrie „quad core 1, 9 GHz", nu intru acum în detalii). Deci S4 este mai bun (în final) decât iPhone 5s datorită procesorului (părerea mea). Sistemul de operare e superior la Apple, iar iPhone 5S are chiar și scanner de amprente. Dar S4 e mai mare, mai ieftin, are funcții ca Air Gestures etc...

Totuși, eu nu aș alege nici unul din aceste telefoane pentru că există Sony Xperia. La același preț cu S4, se găsește Xperia Z1 care e categoric superior, plus că e rezistent la apă și praf. Apoi urmează calitatea sunetului, a imaginii, a camerei etc. La același preț cu iPhone 5s, se găsește Xperia Z2, care e evident superior lui Z1 și lui iPhone 5. Este și Z3 care e cel mai economic smartphone din prezent.
E mai greu să compari telefoanele cu android cu cele cu IOS pentru că Apple folosește alt sistem de operare și alt tip de componente. Din acest motiv Apple mi se pare fantastic, chiar dacă în realitate performanțele iPhone-ului sunt mai mici decât iasă în benchmark-uri, tocmai datorită optimizării sistemului de operare. Dar, când vei folosi telefonul, unul cu procesor Quallcom (cum are Samsung sau Sony) va fi net superior lui Apple.

| balu533 a răspuns:

Iphone 5 normal orice marca ar fi
este mai bun poate si ca Samsung galaxy s5

| cristian041997 a răspuns:

S4, in primul rand trebuie sa compari si preturile S4 este mult mai ieftin ca un 5s.Iar daca ai bani de un Iphone 5s de ce nu iti iei un Samsung S5 care este mult peste Iphone 5s.In orce caz dintre cele doua eu as alege S4 (uitate la specificatii)

| Eric_Dumitrescu_1991 a răspuns:

5S logic
functii in plus o grămadă si poti începe sa testezi amprenta eu am 6winking