| amo7 a întrebat:

Salutari! Ce voiam eu sa intreb...Ce este mai important la o placa video? Memoria propriu-zisa ( 1, 2, 3,4 Gb ) sau biti ( 64/128/256)? PEntru ca de exemplu am vazut o placa video cu memoria de 512 Mb si 256 de biti si alta placa video cu memoria 2048 Mb si 128 biti? Ce ar fi mai bun? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Toate cele mentionate de tine mai sus fac o placa video buna. In primul rand, sa fie GDDR5 minim 128 biti, 2gb, o frecventa buna, si o latime de banda ok. Daca placa video este OC din fabrica, este si mai bine, are o frecventa a procesorului grafic mai crescuta, adica va merge mai bine jocurile pe ea.

2 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Memoria video e buna daca te joci pe o rezolutie mare full hd e mai important sa aiba o latime de banda mai mare, biti mai multi si ddr5

| mihailelea a răspuns:

Ai pus o intrebare...
Mai bine ne spui exact care sunt cele 2 placi video intre care oscilezi.
Totusi, eu nu as alege nimic sub 256 de biti, chiar daca memoria este mai mica. Vorbesc din experienta.