| agent0010 a întrebat:

Ce trebuie ca sa iti mearga jocuri memorie sau biti la o placa video

Răspuns Câştigător
| Rav3n a răspuns:

Experienta de gaming decenta poti avea si cu 2GB pe 256 bit. E decenta mai ales la full hd. Daca e 4k se numeste moft happy

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ia mai bine si zi citi bani ai si ce vrei sa cumperi...

| K0sti a răspuns:

Procesor si biti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa video trebuie musai de 2 gb daca nu 4 si sa treaca de 500 lei pret pentru o experienta de gaming decenta.Recomand placile amd pentru ca sunt mai ieftine decat cele de la nVIDIA si foarte bune.memoria ram minim 4 gb pentru setari grafice medii si 8 gb pentru ultra, poti face o configuratie de top cu 16 gb ram dar trebuie sa scoti o gramada de bani din buzunar

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rav3n):

Monitoarele 4 k sunt foarte scumpe si trebuie sa ai o configuratie calumea.

| Rav3n a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai din aceasta cauza sunt un moft happy Pentru ca au preturi ridicate happy Un sistem de gaming pentru full hd la high ar pute cuprinde un i5 4690k o placa de baza Asus z97k o placa video gtx 670, 770, r9 270x etc care sa cuprinda un 2GB GDDR5 si 128/256 bit si 8/16 Gb pe cel putin 1600 MHz in dual channel. Dar acum depinde ce vrei sa joci happy Iar pe price.ro le gasesti la un pret ceva mai bun decat la companiile mari gen altex/eMAG happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rav3n):

Oricum monitoarele 4 k nu sunt destinate gamingului ci exclusiv celor care fac grafica

| Rav3n a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este adevarat. Imi pare rau sa te contrazic dar 4k este folosit in special de gameri care vor sa vada fiecare aspect al jocului. Un moft happy Este adevarat faptul ca 4k/8k mai nou este mult mai util celor care lucreaza proiecte grafice, editare foto, proiectare CAD dar nu este exclusiv pentru acestia happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rav3n):

Ei. am avut dreptate partial

| Rav3n a răspuns (pentru anonim_4396):

Da big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Rav3n):

Tu ai habar ce e aia price.ro? Legat de restul, esti la furat.

| Rav3n a răspuns (pentru KodrutZ):

Fii calm, inspira, expira happy Folosesc price, mai des decat ai crede happy Legat de restul, e opinia mea, si propria experienta deci fii calm si nu te ambala happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Rav3n):

" Iar pe price.ro le gasesti la un pret ceva mai bun decat la companiile mari gen altex/eMAG" denota ca habar nu ai ce e ala. Price e agregator de preturi, listeaza inclusiv produsele de la eMAG sau altex/media galaxy, ei practic nu vind nimic. Legat de restul, vii cu fantasmagorii gen procesor deblocat si placa de baza inutil de scumpa cind cu un 4460 si o placa de baza de maxim 250 RON, iar diferenta bagata intr-o placa video superioara ai obtine un sistem mult mai capabil pentru gaming.

| Rav3n a răspuns (pentru KodrutZ):

1. Emag nu e listat pe price.ro. 2. Nu am sustinut ca price.ro este magazin. 3. Te duci pe price.ro sa compari preturile si sa gasesti un magazin care are un adaos mai mic. 4. 4690k este printre cele mai bune procesoare de pe piata, la un pret ok, in jur de 1100 de lei. Ia-ti tu o placa de baza la 250 de lei care nu duce mai mult de 16 gb si care are nevoie de update de bios pentru un procesor mai nou. Nu, nu ai obtine decat un sistem fara posibilitate de upgrade pe viitor happy limita de 16 gb fara posibilitate de overclock si altele. 5. Nu te mai lua aiurea de restul si vezi-ti de opinia ta happy 6. Stop.

| KodrutZ a răspuns (pentru Rav3n):

1. Corect. La un moment dat era, my bad.
2. Formularea ta lasa loc de interpretari, my bad.
3. De multe ori adaos mai mic dar transport contra cost - servicii de doi lei.
4. Am placa de baza de 250 de lei, 8 gigi de ram. Are 3 ani, in curind schimb platforma. 16 GB vor fi mai mult decit suficienti pentru urmatorii 3-4 ani cel putin. Nu iti iei 4690k pentru a iti faci upgrade in viitor, oricum schimba dracii socketul. Da, am auzit ca ai nevoie de diploma de academician pentru un update de BIOS. Oh, da, la seria K poti sa faci OC si pe chipseturile low-end.
5. Cind restul vin cu fantsmagorii pe aici, ma iau. Cind eu faceam primul OC, voi va incaltati cu fesul, asta daca existati deja.
6. HLT

| Rav3n a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu, nu iti trebuie diploma pentru update bios. Au schimbat deja socket-ul, ultimul e 1151, dar pentru gaming acel i5 va mai duce destul timp. Felicitari ca ai fost primul care a facut OC, bravo, te si aplaud daca asta doresti. 16 GB sunt arhisuficienti pentru gaming, ideea era pentru upgrade nu pentru utilizare. Mai sus am scris clar ca 8/16 GB sunt suficienti, depinde la ce ii folosesti, in ce jocuri, ce calitate, sau mai stiu eu ce. Nu trebuie sa te iei de useri pentru ca tu stii mai multe, scopul este sa ii ajuti nu sa ii marchezi cu sentinte de genul: "Tu nu stii nimic, eu stiu totul". Iar intrebarea era despre o placa video nu despre sistem de gaming. Faptul ca eu si un alt user am deviat de la ideea principala este intr-adevar greseala noastra. Nu am o experienta atat de vasta, poate tu ai, dar foloseste acea experienta si "criticile" tale in mod constructiv.

| Rav3n a răspuns (pentru anonim_4396):

Experienta de gaming decenta poti avea si cu 2GB pe 256 bit. E decenta mai ales la full hd. Daca e 4k se numeste moft happy

| Rav3n a răspuns:

Ambele happy Memoria sa fie GDDR5 si sa aiba cat mai multi biti, exemplu 1 GDDR5 pe 256bit happy Daca vrei ceva mai performant, 2 GB GDDR5 pe 256/512 Bit