| dsafgdsag a întrebat:

Ce trebuie sa se potriveasca la piese daca imi cumpar un PC pe piese? Spuneti-mi la fiecare in parte, va rog.

Răspuns Câştigător
| FloriN714 a răspuns:

Daca-l faci pe Ryzen ( adica daca vrei sa ai in PC un procesor de la Ryzen ) vei avea nevoie de rami DDR4 si placa de baza cu chipset b350-b450-etc pana la Threadripper care foloseste socket sTR4 pentru placile de baza, cele care se potrivesc cu seria Ryzen, iar daca-l faci pe Intel ( procesor Intel core AA ) vei avea nevoie de placa de baza cu socket 1151, z270-370, etc., iti scrie si in Specificatiile Placii de baza ce generatie de procesoare suporta placa de baza respectiva, cat despre placa video, nu conteaza, fiind vorba, daca ai un procesor slab si o placa video buna vei avea bottleneck, adica practic placa video va fi in 60-70% folosita intr-un program / joc iar procesorul 10-20% ceea ce va fi un minus de fps gigant in unele situatii, asa ca daca vrei sa aflii mai multe despre cum sa te feresti de bottleneck, YouTube-ul e mare.