| Vamp_1710 a întrebat:

Ce unitate de masura reprezinta literele "MT" si cat inseamna? multumesc

Răspuns Câştigător
| HelpMeNow a răspuns:

Mt este militone care este echivalent cu 1 KG

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

MT
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Navigaţi
LT
MS MT MU
NT
Uită-te mt în Wikţionar, dicţionarul liber.

MT, Mt, mT, mt, sau pentru Mt. Poate sta:
Conţinutul
[hide]

1 Automotive
2 Computing şi Internet
3 Geografie şi limbi
4 mass-media şi de divertisment
5 telefoane mobile
6 Religia
7 Ştiinţa
7.1 Biologie
7.2 Sănătate şi medicale
7.3 Măsurători
7.4 Alte
8 Transporturi
9 alte sensuri

[ edit ] Automotive

Honda MT, o motocicletă
Hyundai Mega Truck, un camion-taxă mediu
Transmisie manuala, parte dintr-o maşină
Motor Trend, o revista auto

[ edit ] Computing şi Internet

Machine traducere, un subdomeniu al lingvisticii computaţionale
Mauritius Telecom, un serviciu de telecomunicaţii şi furnizor de servicii Internet
Media Temple, o companie de găzduire web
Mersenne Twister, un generator de pseudoaleatoare număr
Monotype Corporation, o companie de font
Movable Type, un sistem de publicare weblog
mt., nivelul de domeniu de internet-top pentru Malta
Gol, adică "din muniţie "în text vorbi
Linux SCSI şofer bandă conştient m agnetic t control maimuţă; vedea magnetice de stocare a datelor bandă
Rezervorului principal, persoana care absoarbe toate daunele intr-un MMORPG; vedea Tank (jocuri de noroc)
Megatransfer, referindu-se la o serie de transferuri de date sau a operaţiunilor; a se vedea de transfer (de calcul)
Multi-threading, un concept de programare în calculator; vedea thread (informatică)
MT, scurt pentru scris greşit, o declaraţie de o greşeală sau greşeală de scriere când scrieţi într-o platformă live-text, cum ar fi Instant Messenger

[ edit ] Geografie şi limbi

MT, ISO 3166-1 alpha-2 cod pentru Malta, o naţiune de insule mediteraneene
mt, ISO 639 alfa-2 codul de limbă pentru limba malteză
MT, ISO 3166-2: cod subdiviziune BR pentru Mato Grosso, un stat în Brazilia
MT, abrevierea de stat pentru Montana, unul din Statele Unite ale Americii
Mt., Abrevierea de "Muntele", sensul de munte, în numele de munţi mai multe (de exemplu, Mt. Rainier)
MT, Mountain Time Zone, un fus orar în America de Nord

[ edit ] mass-media şi de divertisment

MT Vasudevan Nair, un scriitor Malayalam
Magic Trevor, un desen animat de Jonti Picking
Megatokyo, un webcomic
[[Megatron (Transformers)], un robot fictiv / personaj din franciza Transformers
Meridian seara asta, un program regional de ştiri britanice
Modern Talking, o trupă
Modern tramvai, fostul titlul mult timp de o revistă britanică
Moon Tycoon, un joc de simulare pe computer
Monopoly Tycoon, un joc video
Musculare Tracer, un duşman în Core joc video seria Armored
Adesea folosit ca un termen argotic pentru Teatrul Muzical
Wangan Midnight maximă Tune, un joc de curse arcade
Master ton, o forma de ton de apel muzicale
Mariane Trench (bandă), un canadian trupa pop rock

[ edit ] telefoane mobile

"Mobile-terminat", un apel, un mesaj text, datele primite pe un telefon mobil
Mobile Terminal, parte a unui Mobile Station în GSM Arhitectura sistemului

[ edit ] Religie

Evanghelia lui Matei, o parte din Noul Testament
Text masoretic, textul ebraic al Bibliei evreieşti (Tanakh)

[ edit ] Ştiinţa
[ edit ] Biologie

Microtubulilor, o componentă a citoscheletului
Mitocondrie, o organelle găsit în majoritatea celulelor eucariote
Temporal, partea medială a lobului temporal al creierului
Visual zona de MT (a se vedea cortexul vizual ), numit, de asemenea, V5
Metalotioneină, o proteină

[ edit ] Sănătate şi medicale

transfer magnetizare, un proces care contribuie la imaginea de contrast în imagistica prin rezonanţă magnetică
Terapie prin Masaj, adăugând regizat de presiune la corp
Masaj terapeut, titlul de cineva care efectuează terapie de masaj
Tehnolog medical, un profesionist din domeniul sanitar care efectuează teste de diagnosticare
Medicale transcriere, domeniul de transcriere informaţii medicale
Orientul Mijlociu temporală zonă, o regiune a cortexului vizual în care mişcarea obiectelor este analizat
Motivaţionale terapie, un tratament pentru abuzul de substanţe

[ edit ] Măsurătorile

MT, măsura de un milion de transfer (de calcul) de operaţii pe secundă
Mt, simbolul pentru megatonne, o unitate de masă egală cu un milion de tone (10 9 kg)
Mt, simbolul de megatone (de echivalent TNT ), o unitate de putere de explozie
MT, simbolul pentru megatesla, unitatea SI a densităţii fluxului magnetic
mt sau MT, o abreviere SUA pentru o tonă, un termen alternativ pentru tonă, o măsurare a masei egală cu o mie kg
mT, simbolul pentru millitesla, unitatea SI a densităţii fluxului magnetic

[ edit ] Altele

Magnetotellurics, o metodă de subteran structuri imagistice
Materiale Astăzi, o revistă ştiinţifică
Mt, simbolul pentru meitnerium, un element chimic

[ edit ] Transport

Mississauga Transit, un operator de transport public în Mississauga, Ontario
Thomas Cook Airlines, "MT" în codul de identificare al companiei aeriene IATA
Motor Cisternă sau Motor de transport în numele unei nave
Un prefix nume pentru Motor Cisternă sau Motor Boat Tug

[ edit ] Alte sensuri

conice Machine, un sistem pentru asigurarea accesorii pentru un instrument de maşină (sau conica Morse, un tip special de forma conica maşină)
Modus tollens, un concept în logica
Muay Thai, Thai arta martiala
Times muzicale, o revistă de muzică clasică

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mili? Aiurea! Niciodata n-am auzit de o unitate de masura abreviata/prescurtata cu M, in loc de m - mic!
Si termenul de "militona" e absurd!