| CalinPop a întrebat:

Este vreo unitate de masura mai mare ca km-ul?

Răspuns Câştigător
| EmmaShefferd a răspuns:

Nu stiu.dar stiu ca se mai masoara in "lumina" atunci cand vb de spatiu cosmic..pt ca nu putem folosi unitate de masura normala!

| popeasca a răspuns (pentru EmmaShefferd):

Aia sint "ani-lumina". Si uite asa ajunge cistigator un raspuns gresit...

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In sistemul international (S.I.), daca facem referinta la acesta, unitatile de masura au multipli si submultipli astfel:
1 T(tera) = 10 la puterea a 12-a;
1 G (giga) = 10 la puterea a 9-a;
1 M (mega) = 10 la puterea a 6-a;
1 k (kilo) = 10 la puterea a 3-a;
1 h (hecto) = la a 2-a;
1 da (deca) = 10;
Sunt si unitati mai mari decat tera: peta, exa, zetta, yotta, fiecare cu 10 la puterea a 3-a mai mare decat anterioara.
Si submultiplii: deci, centi, mili, micro, nano, pico, femto samd. deci, centi si mili cu 0.1 mai mici decat anterioarele, iar micro si celelalte cu 10 la puterea -3 mai mici ca anterioarele.
Acesti multiplii si submultiplii se folosesc la toate unitatile de masura: lungime - m, volum - mc (metru cub, sau metru la puterea a 3-a) si l (litru), masa - g (gram), forta N (newton) samd.

| C1FuL3T3 a răspuns (pentru Zenithf):

Ms! Mai ajutat sa aflu ceva ce probabil o sa aflu la liceu(am zis probabil!) MS!

| cristi202 a răspuns:

UA, adica unitatea astronomica, care e echivalentul distantei dintre Pamint si Soare, si este de aproximativ 150 milioane km.
An-lumina - distanta pe care lumina o parcurge intr-un an, cu aproximativ 300 de km/secunda

| harciog a răspuns:

Da,se numeste deca-meul.

| popeasca a răspuns:

Terametru: Un terametru este egal cu 100 000 000 km.

| popeasca a răspuns:

Mai exista una si mai mare decit anul-lumina: parsecul.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Parsec

| gigite a răspuns:

Milă, unitate de măsură anglo-saxonă a lungimii:
1 milă (terestră) = 1.609, 344 m = 1.760 yards = 63.360 inches (țoli)
1 milă marină = 1.852 m
1 inch = 1 țol = 25, 4 mm
1 foot (ft) = 1′ = 12 in. = 1/3 yd. = 30, 48 cm = 0, 3048 m

| TheRecon a răspuns:

O mila terestra = 1.65 Km.

| Picsii a răspuns:

Nu este...Cel putin asa stiu eubig grin