| Marlene123 a întrebat:

Ce Windows este mai bun? Windows 7 sau Windows 10? Si ce avantaje si dezavantaje are fiecare in parte. Dau funda. Mersi

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce e mai bun un golf 4 sau un golf 7?
Vezi aici de ce ai alege W10:

https://www.gadget.ro/......trans-pro/

| sierra1 a răspuns:

Excelent ți se recomandă să-ți iei un trabant nu un golf 7, că nu consumă resurse și pentru perfomanție sporite. Poate îți mai zice careva isteț să pui Windows 98 sau 95, tot pentru performațe.

| gelu1970 a răspuns:

Cel mai bun 7
Dezavantaj faptul ca peste doi ani cei de la Microsoft il lasa balta. Nu il vor mai actualiza.
W10 e un dezastru.
Dezavantaje...tot ceea ce poate oferi un SO.

| GPA a răspuns:

Sunt sigur ca ma voi "contracara" cu altii, dar la modul cel mai serios vorbesc, testat din propria experienta.

Am avut ambele sisteme instalate, le-am rulat si pot spune ca diferentele sunt majore. In primul rand, Windows 7 nu consuma la fel de mult precum Windows 10. De asemenea, Windows 10 are mai multe procese/servicii inutile consumabile de resurse hardware, ceea ce va ingreuna task-ul.
In gaming, categoric Windows 7 ridica stafeta. Se pot observa diferentele de fps-uri. Spre exemplu, daca pe Windows 10 aveam GTA V instalat si-l rulam, obtineam undeva la 47-65 fps-uri pe setari maxime(v-sync off). La Windows 7, am obtinut cu aceleasi setari pe maxim (v-sync off) 55-80 fps-uri. Am testat sistemele pe un Asus Rog.

Multi task mai eficient la Windows 7. Am testat, doar de curiozitate, cat consuma procesorul la 2 video-uri 4k rulate simultan.
Windows 10 - (50 - 60 % Cpu Usage)
Windows 7 - (25-30% Cpu Usage)

Aceeasi configuratie, aceleasi setari facute in Windows, de asemenea, aceleasi programe instalate. Diferenta s-a putut observa.

Personal, as alege Windows 7 pentru performante sporite!

| Bogdan70001 a răspuns:

Mai depinde de ce PC ai.Adica daca ai un I7, GTX 1050/1050TI cu 8GB RAM nu o sa simti mare diferenta, dar normal ca Windows 7 este mai rapid...nu are atatea rahat-uri preinstalate, interfata este mai uratica decat cea de la Windows 10, dar atumoat face PC-ul sa se miste mai ok, si MUUULTE ALTELE

Răspuns utilizator avertizat