| anonim_4396 a întrebat:

Ce windows imi recomandati de instalat pe un nucleu? numai nu un windows mai jos de longhorn!

10 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Windows 95pe_osr2
Asta iti recomandă un nostalgic

Dar asa ca să ai și ce șă faci cu el ai putea să îți pui un windows 7 pe 32 bit

Mie nu imi place windows ca la windows ca român trebuie sa fii si hoț să furi si asta contrazice poruncilor cresrine

Te face sa te simti.vinovat ca ai furat windows-ul ca si furat un program ca ai furat office ca ai furat ca ai furat ca furat

Daca vrei sa scapi de Diavol din viata ta iti recomand ceva gratis care seamănă cu windows-ul ai cum sa pornești si programe de windows si jocuri făcute pentru windows

Doar ca totul este gratis gratuit in mod legal

Si daca si cumva o mica firmuliță nu mai stai cu stresul daca vine cineva in control la sofruri programe licențe

Totul este gratis in mod legal

Ai si office ai tot ce iti trebuie si google chrome si vlc
Tot ce are windows-ul aici e moca free cu acte in regula

Fara stresuri

Ubuntu
Fedora
CentOS
Debian

| doctorandus a răspuns:

Procesor cu un singur nucleu? Cred ca e foarte vechi.

Incearca sa instalezi arch Linux, dar eu m-as mira sa mearga pe un procesor atat de vechi. Iar daca nu merge arch Linux altceva adus la zi n-are cum sa mearga.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai breh, faci misto? Single-core in 2022, doar Linux. Altfel... MS-DOS 6.22 si Windows 3.11 for Workgroups.

| NLS a răspuns:

Daca nu doresti XP SP3, care s-ar misca foarte bine, si cu putin research ai gasi un browser care mai are suport pentru el: Chrome 49, Opera 36, Firefox 52.9.0 ESR, sau altele mai exotice, ce ofera suport si acum >>> Pale Moon, Sea Monkey, Maxton, etc

...atunci doar LinuxMint (MATE daca are 2 GB RAM sau XFCE daca are 1GB RAM) mai pot recomanda.

(sau Ubuntu e aproape acelasi lucru, insa eu prefer interfata de la Mint).

Daca te gandesti la Mint, as folosi varianta 17.3, sau cel mult 18.3, pentru ca din cele noi s-au scos niste drivere pentru hardware foarte vechi, si sa nu ai surprize.
************************
SAU, daca tii foarte mult la cerinta ta, sa fie mai nou de Vista, si sa fie obligatoriu Windows,
atunci Windows 7 Starter este ce cauti.

Nu e o varianta modificata, este original, insa nu se vinde in Retail, este OEM (vine preinstalat pe unele calculatoare vandute in tari din lumea a 3-a).

Poti sa ajungi la el, daca stergi un singur fisier (ei.cfg) dintr-un ISO original, versiune mai mare: Ultimate, Professional, sau Home Premium.
Editezi arhiva ISO cu PowerISO, UltraISO, etc,
stergi fisierul (ei.cfg), apoi o salvezi sub un nou nume, dupa care o scrii pe stick cu RUFUS.
SAU
scrii intai pe stick cu RUFUS ISO-ul original si apoi stergi fisierul de pe stick.
La instalare, vei putea alege ce versiune doresti, inclusiv Starter.

Consuma extrem de putin RAM si resurse in general, dar este doar pe 32 biti.
Ceea ce nu cred ca te incurca, banuiesc ca nu ai mai mult de 4GB RAM.

| Goete a răspuns:

Pe un nucleu nu mai.ai nici windows nici Linux cu suport.
Fara suport windows XP eventual dardsi putine date despre "calculator"

| Brizbriz a răspuns:

Cred ca nu ai pe ce pierde timpul
orice windows mai jos de windows 7 nu mai e valabil, pur si simplu orice software incerci sa pui, inclusiv browsere, nu mai merg
nici macar browserul incorporat (Internet Explorer) nu mai face fata la paginile de web actuale

in plus, pe un singur core, cel mai optim windows a fost windows 98SE, care e si mai vechi (XP stia de 2 sau mai multe core)

| UltraSoundSound a răspuns:

Windows CodeName Longhorn este Vista practic, poti incerca XP sau ceva Linux mai usor.

| RxTx a răspuns (pentru UltraSoundSound):

La xp au facut excroci sa nu mai meargă nici un Brouwer pe internet ca sa se lipsească oamenii de acele calculatoare
Ca era un windows mult prea bun pentru performanța calculatoarelor din zilele naostre
Si arunci nu ar mai fi mers nimic greu
Asa ca nu ai mai fi avut nevoie de un windows si mai bun si mai bun si de un calculator mai performant mai performat

Cand era windows-ul xp nici nu bisam multi dintre noi sa avem procesor peste 400 Mhz

Eu aveam 66Mhz 32 MB RAM

| UltraSoundSound a răspuns (pentru RxTx):

Si eu am avut la inceput ceva sistem cu 16mb ram... cred ca vreo 66mhz si Windows 95 laughing; abia prin 2008 am avut ceva mai acceptabil 32mb un proc de aprox. 100mhz si Windows 98 SE. Abia intr-un final, prin 2013 am avut ceva ok... un Pentium 3 si 128/256mb ram. nu era bun dar pana in 2017 l-am folosit.

| Osax a răspuns:

Încearcă windows 7 lite 2016 32bit este destul de optimizat.