| IONUT6769964 a întrebat:

Ce windows imi trebuie pentru calculatorul asta?

CUP: Intel Core i3-2120 @ 3. 30GHz

Placa de baza: Gigabyte : H61M-USB3-B3 IntelH61 Express (6.1W)

Placa video: NVIDIA GeForce GT 430 1GB

MULTIMEDIA: Nvidia HDMI Audio

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Https://www.gigabyte.com/......-B3-rev-10
La suport ai drivere si pentru Windows 10, dar ai un i3 generatia 2 care nu s-ar comporta extrem de bine pe Windows 10. Recomand un Windows 7, o sa ai performante mai bune, dar tu instaleaza ce doresti.

| flixbuster a răspuns:

Windows 8 sau Windows 10. Windows 7 nu mai merita, mai are doar 1 an de viata (= suport oficial).

Nu ai spus cat RAM ai. Daca ai pana in 3 GB (inclusiv), versiunea pe 32 biti. De la 4 GB (inclusiv) in sus, versiunea pe 64 biti.

| IONUT6769964 explică (pentru flixbuster):

6 GB DDR3

| flixbuster a răspuns (pentru IONUT6769964):

Atunci Windows 8/10 versiunea 64 biti.

Recomand Windows 8 celor care se simt bine cu Windows 7. Cu un Classic Shell instalat este ca si Windows 7 doar ca are suport pana in 2023. In plus nu primesti update-uri cand vrea Microsoft ci poti controla descarcarea si instalarea (tot la fel ca la Windows 7). De asemenea, nu primesti upgrade-urile masive din 6 in 6 luni asa cum se intampla la Windows 10.

Recomand Windows 10 celor care nu au nici o problema cu update-urile si upgrade-urile fortate ale Windows 10. Nu ca sunt rele (le consider chiar bune d.p.d.v. al securitatii) e vorba doar de preferinta. Evident, Windows 10 este singura optiune pentru hardware-ul de ultima generatie (pentru care producatorii oferta suport doar pentru Windows 10) - ceea ce nu e cazul tau.

| GPA a răspuns (pentru flixbuster):

Nu mai merită? laughing, bună glumă, poate vrei să fii înștiințat de faptul că încă se mai lucrează la update-uri pentru Windows 7 și este cel mai optimizat pentru gaming/rendering.
Special de asta am făcut teste si logic am scos bench mai mare în Windows 7. Cel puțin aveam un plus de 5 fps-uri, semnificativ când vine vorba de 55-60 (Outlast).
Câtă vreme are platformă pe x64, instalează x64.

| GPA a răspuns:

Windows 7 ultimate x64 și nimic mai mult de spus. E perfect pentru configurația ta, nu pune Windows 10 pentru că, consumă mult mai mult. Windows XP/Vista(depășite în totalitate).

Dacă dorești, îți pot trimite Windows-ul original, cu autoactivare (am pus-o eu).