| Anonimul151 a întrebat:

Ce ziceti, acest aparat este bun? Cunosc persoana care il are dar nu prea il foloseste si vrea sa il vanda.

Il da cu 200lei

Sony full hd 1080 mpeg movieVX dsc-h9 super steady shot 8.1 megapixeli optical zoom x15

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

E un aparat de la inceputul anului 2007,
de unde ai garantia ca nu au fost trase multe cadre cu el?

Am avut un H3 cumparat in acelasi an inainte de Craciun, l-am folosit pana prin 2014-2015, apoi a fost deja depasit.
Principala problema >>> Focalizeaza extrem de incet pentru standardele actuale, softul incepe sa simta batranetea, are lag.

Eu unul nu as lua ceva atat de "in varsta", chiar daca as avea certitudinea ca nu a fost folosit intens.

Un telefon cu pret de 1200-1300 RON din 2020-2021 face poze la fel de bune, iar focalizarea si deschiderea diafragmei, precum si timpul de focalizare sunt mult superioare.
(Aproape toate telefoanele stau mai bine decat aparatele foto la aceste 2 sau 3 capitole, datorita procesoarelor mai puternice).

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Oricum,o sa vad ce zice si prietenul de la care il cumpar, daca il cumpar, ca l-am vazut anul trecut cand l a cumparat el, dar nu l a mai folosit. Daca o sa imi placa poate o sa il cumpar daca nu nu, se gasesc aparate mult mai bune.Si cum ai zis si tu de telefoane, da au deja aproape toate telefoanele o calitate la camera extrem de buna, doar ca as vrea sa imi iau un aparat Dslr cat mai ieftin ca sa nu prea investesc in aparat, avand in vedere ca inca sunt incepator cu pozele.
Mersii de sfat laughing)

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Apropo,vreau sa te intreb ca sa stiu daca o sa il cumpar De facut poze este ok? Are claritatea pozei ok sau nu?

| NLS a răspuns (pentru Anonimul151):

Merita sa dai atentie unei oferte de acest gen doar daca accepta sa faci niste teste cu el.
De fapt asa se cumpara orice aparat foto folosit.
Tragi cateva cadre cu el in conditii diferite.
Atat ziua cand ai lumina buna, cat si seara, sau in interiorul unei incaperi cu lumina difuza (o biserica, un muzeu, o pestera, etc). Sau la rasarit/apus.

Apoi vizionezi pozele pe un calculator, te uiti cum se vad cand maresti un detaliu, cat zgomot apare, cum sunt culorile, daca apar artefacte (ca urmare a faptului ca lentila e posibil zgariata, sau are pixeli morti...)

De fapt pixelii morti ii poti identifica mai sigur altfel: faci o poza cu capacul obiectivului pus, sau ii pui in fata (nu doar il pui, ci il tii apasat de obiectiv, sa nu intre deloc lumina) un carton lucios perfect negru (un negru foarte intens).
Apoi inspectezi poza pe un calculator, dand zoom la marimea originala (100%).

Nu uita sa verifici suprafata lentilei, daca are fungus (ciuperca lentilelor, o depunere care afecteaza optica), iei degeaba aparatul.
Apare cand obiectivul e tinut o perioada indelungata in conditii improprii, umezeala ridicata.

Ca sa zic asa, e putin ciudat ca o persoana isi cumpara un aparat vechi de 14 ani (ai zis ca l-a cumparat anul trecut daca nu ma insel), nu il foloseste mult, apoi vrea sa il vanda.

Ar trebui inspectata si functionalitatea butoanelor si comenzilor.

Macar l-a luat nou? Ma indoiesc, nu mai exista de multi ani in magazine.
L-a luat cel mai probabil tot de la cineva.
Sfatul meu: mai strange putin si ia ceva nou, chiar si "sapuniera" premium (astea sunt pe la 900-1000 RON).

Cea mai buna alegere ar fi bineinteles un bridge sau un mirrorless, sau DLSR entry level, dar un aparat atat de vechi chiar nu merita din punctul meu de vedere.

Vor fi doar 200 RON aruncati.
Nu ai deloc Smartphone?
Daca ai, ce model (modelul exact, nu doar brandul)?

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Da,prietenul meu accepta sa fac orice test cu el, am si facut si nu are absolut nici o problema.Totul merge perfect.Da, dupa cum am spus il are de un an, si nu l a luat nou, l a luat tot de la o persoana.Acum cand am facut testele cu el totul este perfect, are claritatea foarte buna, si la butoane nu are nici o problema.Am smartphone, este un Samsung A51, face poze extrem de frumoase, doar ca mi-a trebuit un aparat de genu pentru ca cu telefonul poti face poze, doar ca la un momendat poti pierde toate pozele de pe el (am patit asta de vreo 3 ori ) si de aceea am vrut un aparat de genu.Sincer sa iti spun nu as da pe un aparat de genu 1000 lei sau mai mult sau mai putin, pentru ca sunt incepator si pana ma perfectionez va dura. Dupa ce ma voi perfectiona bineinteles, ca imi voi lua un aparat mult mai bun decat acesta si cu cat ma perfectionez mai mult cu atat imi voi lua aparate mai bune....Cum ai spus si tu ca e ciudat,da e ciudat,dar prietenul meu a fost exact ca mine,in cautare de aparat de genu si l a gasit pe acesta, l a folosit o perioada dar nu foarte mare, iar despre conditii nu cred ca a fost tinut in umezeala sau altceva pentru ca stia ca nu e ok pentru aparat.

Aparatul l-am cumparat pentru ca l am incercat, am facut poze, teste si totul e perfect nu are nici o problema, cum am spus si mai sus. Te cred cand zici ca am aruncat 200ron, dar atat am putut nu am vrut sa dau pe un aparat 1000 lei, pentru ca atunci chiar ca as fi aruncat 1000lei pe nimic, mai ales ca sunt si incepator.Dar asa cu acest aparat de 200lei ma invat si pe viitor o sa imi iau altul/altele cum am spus mai sus.

Iti multumesc, oricum pentru sfat si recomandare si ca m ai ajutat...

| NLS a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu te prea inteleg.
Pe aparatul foto ai un card SD, pe care se salveaza pozele.

Acest card oricat ar fi de mare, tot se va umple, si le vei descarca pe un calculator, apoi de acolo e bine sa le scrii si pe DVD, daca vrei sa nu le pierzi.

La fel pe telefon.
Telefonul tau are card microSD, pe care salvezi pozele.
Cand e plin, il descarci in calculator, si de acolo le mai salvezi suplimentar pe DVDuri, pentru ca HDD-ul se poate defecta oricand.

Apropo, primul card Memory Stick Pro Duo pe care l-am cumparat pentru acel Sony DSC-H3 mi s-a stricat dupa 6 luni din senin, si aveam pe el niste poze foarte importante.

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Da,stiu ca are si telefonul card microSD, desi cand am facut poze se salvase pe el dar s au sters din senin.La fel e si la aparat, dar macar le pot transfera pe laptop/pc si de acolo sa le pun pe stick sa nu le pierd.Asa puteam face si cu telefonul, dar atunci aveam un telefon destul de vechi si in plus nu aveam laptop sau pc.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este slab in performanta si cum spunea si NLS este vechi