| LanguageMaster a întrebat:

Cei mai buni specialisti in domeniul informaticii din Romania sunt cei de la Serviciul roman de informatii?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "cei mai buni informaticieni". SRI-ul are nevoi specifice: facut hack, interceptari, stocarea datelor interceptate, decriptari, analiza datelor deja decriptate, etc. Adica nu are nevoie de informaticieni care scriu jocuri sau programe tip Word sau Excel. Si are nevoie de oameni discreti, nu de oameni care se lauda pe forumuri cu ce websiteuri au spart.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti. Pentru a raspunde ar trebui sa-i stim pe toti specialistii in domeniu, nu cred ca vreun utilizator TPU ii cunoaste pe toti.

| BlyeeetAK47 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Prin simplu fapt ca nu au putut raspunde la WannaCry, au dovedit cat de specialisti sunt.

| Bula a răspuns (pentru BlyeeetAK47):

De rasul curcilor:
Se pare ca WannaCry nu s-a instalat pe nici un calculator pe care s-a folosit Mozilla Firefox + AddBlock
(informatie luata de pe forumuri)

| Holiday a răspuns:

Logica spune ca nu. De ce ai lucra, daca esti foarte bun, la SRI pe bani mai putini cand poti lucra la o companie privata care te plateste mult mai bine?

| BlyeeetAK47 a răspuns:

TinKode, Guccifer, lucreaza pentru S.R.I?

| doctorandus a răspuns (pentru BlyeeetAK47):

Contrar a ceea ce se crede, Guccifer n-a fost mare specialist IT. Daca-l pui sa scrie un mic compilator de C++, habar n-are. Nici macar nu sunt sigur ca stie programare.

| suntserios a răspuns (pentru BlyeeetAK47):

Aia nu-s specialisti...