| loana25 a întrebat:

Cer ajutor, o idee ceva, orice e binevenit.
Am un laptop Packard Bell si nu imi mai porneste windowsul (7).
Aseara am dat sa il inchid dar mi-a aparut ceva de configurare/instalare/nu stiu ce, pe ecran, de la windows - l-am lasat asa sa se inchida singur. Astazi cand dau sa il deschid, surpriza: nu mai deschide. Se pare ca porneste normal, imi apare imaginea de la Packard Bell, F8, F2, iar apoi.magie - windowsul nu se deschide, ecranul e negru, doar o liniuta ticaie in coltul stang sus. Daca apoi apas mai multe taste, la fiecare tasta se aude cate un tiuit. Mi s-a mai intamplat acest lucru, dar dupa mai multe incercari inchis-deschis, si-a revenit; de data aceasta mi-a pus capac la nervi.
Am zis sa i instalez din nou windowsul, se pare ca CD-ul il deschide, imi apare Press any key... apoi imi arata Windows is loading files... le incarca, apare Starting Windows. si cam atat - asa ramane. Mai departe, nu il mai ajuta.
Intrebarea mea e de la ce o fi sau cum as putea sa rezolv problema.
As aprecia daca nu m-ati trimite la service, am mai patit-o sa ma duc "la doctor" cu o problema si sa imi gaseasca vreo 10 fara rezolvare.
Multumesc anticipat.

O zi buna,

Răspuns Câştigător
| NoGooD a răspuns:

Se pare ca e din cauza Windows-ului. Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator tot pe un laptop. Nu ai decat sa mai astepti cateva ore fara sa il aprinzi, dupa sa incerci sa ii bagi Windows-ul din nou si ar trebui sa mearga. Se pare ca tu i-ai sters ceva de pe acolo si iti da o eroare. Daca nici atunci nu va merge va trebui sa chemi pe cineva care se pricepe mai bine(in cazul in care tu nu prea sti ce sa faci) si sa vada ce e de facut. Alta varianta ar fi sa intri in BIOS si sa vezi sa fie selectata partea Hdd... iar cand bagi WIN sa fie cea cd-r/dvd-r. Cam atat pot sa iti spun aici. Poate daca aveam laptop-ul in fata, alta era treaba.

O zi buna si tie!

7 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Pai windows ul il instalezi de pe DVD in cazul lui Windows 7. Aici ai si un tutoriale despre cum se instaleaza windows 7:
http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html
fara sa ai cumva probleme cu unitatea de dvd ori, dvd ul in sine sau cu calculatorul/laptop ul.
Pentru alte probleme poti lasa un mesaj eventual si ceva poze daca e posibil in cadrul articolului de mai sus.

| loana25 explică:

Multumesc pentru raspuns, NoGooD. L-am pus sa se odihneasca cateva ore, apoi sa incerc, daca merge sa-l deschid sau sa instalez din nou windowsul.

| loana25 explică:

Ok, la BOOT imi apare
1. Internal CD/DVD: HL - DT - ST DVDRAM GSA-T50N
2. IDE HDD: ST92...-(PM)
3. Legacy Network Card

Intrebare: care trebuie selectat primul sa pot instala windowsul?

| loana25 explică:

Multumesc, jabiilord pentru raspuns.
De instalat in mare stiu cum se instaleaza, problema la mine este ca se blocheaza, la imaginea 2 din tutorialul care l-ai scris aici. L-am lasat asa si jum. de ora, si tot degeaba.
Am incercat sa instalez si cu win original, tot acolo mi se blocheaza.
Nu stiu ce Dumnezeu are si ce sa ii fac.
Intre timp ma mai documentez, daca aveti si alte raspunsuri le primesc bucuroasa.
Mutumesc.

| loana25 explică:

Nimeni, nimic?

| loana25 explică:

S-a rezolvat de mult problema, acum am alta.

| Andronic_Ciprian_1997 a răspuns:

Ioana25 poti sa imi spui te rog cum ai rezolvat problema cu liniuta aia din coltul din stanga sus?