| Impact25 a întrebat:

Chiar nu este nimeni aici sa ma ajute cu un amarat de overclock procesor? vreau sa urc un Intel e8400 la 3.6 am placa de baza g41m-mp26

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

E alt cpu. Nu merge asa. Nu conteaza, lasa laughing

15 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

As putea eu ca nu e mare branza. Dar sunt cateva probleme:
1. nu stiu ce sursa ai
2. nu stiu ce racire ai
3. Oricum placa aia de baza nu prea e de oc.
Si cu 1+2+3 sa nu dai vina aiurea pe mine dupa ca ai tu probleme. Daca iti asumi riscul, am nevoie de cateva poze din bios.

| Impact25 explică (pentru sltlp):

Eu am reusit sa fac din bios ca sunt cateva videouri pe you tube cu placa asta de baza facand oc dar cand salvez dupa ce i-am marit fsb se restarteaza si sta negru ecranul il opresc il pornesc si totui la normal https://www.youtube.com/watch?v=YGxKIpzmQ0Y

| sltlp a răspuns (pentru Impact25):

Tu ai in vedere ca ala nu are cpu ca al tau, si 2. oc la acestea se face din multiplicator, nu din fsb. Dar nu stiu bios-ul pe derost ca sa zic exact, de asta ti-am zis.

| Impact25 explică (pentru sltlp):

Cu program nu pot sa fac din windows?

| sltlp a răspuns (pentru Impact25):

Posibil sa existe niste gunaoie de programe care sa nu faca nimic. Unii producatori mai dadeau prostii de acestea, dar in practica raspunsul e nu, oc faci doar din bios daca vrei

| Impact25 explică (pentru sltlp):

Cineva mi-a recomandat Intel boost tehnology. dar nu stiu daca este pentru generatia Intel core 2 duo

| Impact25 explică (pentru sltlp):

Mai exact unde sa fac poze la bios? si cum le pun pe net

| sltlp a răspuns (pentru Impact25):

rolling on the floor))))
spune-i sa renunte ca nu e de el. Intel turbo boost e doar pentru procesoare i5 si i7. Apoi, turboboost e ceva integrat din procesor, numele e asa de forma. NU e un program in caz ca asta credeai.

| sltlp a răspuns (pentru Impact25):

Fa mai multe, sin special la meniurile de pe partea din stanga, pe rand, la fiecare. Si pozele le pui undeva intr-un folder pe dropbox

| Impact25 explică (pentru sltlp):

Ok o sa le pun mai incolo. crezi ca se poate arde? vreau sa ii fac pana la 3.6 ca masuri de precautie la racire cum sa fac? as putea pe parcursul cand fac oc sa pun mai multe coolere

| Impact25 explică (pentru sltlp):

Hei. Am facut le-am pus un dropbox acum ce fac?

| sltlp a răspuns (pentru Impact25):

Dai link? Normal ca se poate arde, asta e riscul pe care trebuie sa ti-l asumi. SI sursa, vezi de care e. Ce producator e...

| Impact25 explică (pentru sltlp):

Nu am reusit sa le pun pe dropbox dar uiatte aici la poze http://olx.ro/......2vGew.html sursa este smart tech de 450

| sltlp a răspuns (pentru Impact25):

Din nefericire nu ai multiplicator. Vezi daca gasesti si pe unde e voltajul la cpu.
DAR, oricum cu sursa aia o cam cauti cu lumanarea de vrei oc(facusem odata eu asa, cu o sursa de aia, dar pe un e7200 la 3.8 ghz(ala stoc avea 2.5 ghz), scotea sursa ca era o petarda tot ca asta care o ai tu ca si calitate, scoatea un aer cald, cand am vazut m-am multumit ca nu crapase...

| Impact25 explică (pentru sltlp):

Dar pe you tube cum face oc? lucra doar la fsb

| sltlp a răspuns (pentru Impact25):

E alt cpu. Nu merge asa. Nu conteaza, lasa laughing