| Stelian2015 a întrebat:

Cine are placerea sa ma ajute?
Am un Computer. Am instalat pe la sfarsitul lui ianuarie Windows 10 si Microsoft Office Profesional 2019. Sunt anuntat ca expira maine 2 august. Cum se activeaza?
Cum as putea rezolva situatia?
Ma ajutati?
Rog pe toti care stiu...
Stati sa va arat cum imi >apare

http://imgur.com/a/05iCY5R (bara galbena)

Cand am dat sa activez apare
http://imgur.com/a/zwgaUk0

Cand dau sa apas pe Use diferent account, ma ia din nou de la inceput cu crearea unui cont. Degeaba incerc sa il creez cand ajung in acest punct o iau mereu de la capat. Ce gresesc?
Nu as fi vrut sa apas pe ~Buy~~ fiindca as vrea sa fie ceva gratuit.

Si in acelasi timp trebuie sa activez Windowsul 10.
Stiam ca Windows 10 isi face singur update. Mie de ce imi apare ca trebuie sa il activez? Mi l-a instalat un coleg de clasa, sa inteleg ca l-a instalat pe perioada determinata si windows si Microsoft si fix la 6 luni expira totul?
http://imgur.com/a/YnSStlQ

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti instala windows 10 de pe net usor, Faci rost de windows dupa care folosesti un program numit "rufus" cu care il pui pe stick.
Cat despre Microsofy Office professional- ala probabil era doar trial, sunt alte programe asemanatoare care fac la fel si sunt free : Apache open office.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ți-a expirat pentru că așa a fost tipul respectiv de Windows, cu perioadă de expirare (astfel de ediții de Windows a scos Microsoft la începutul oricărui Windows care l-au scos). Îl poți reinstala iarăși pe același, dar iarăși după același timp îți va expira (30, 60 sau 90 zile). Apoi va trebui reinstalat iarăși, și tot mai departe. Nu este nimic ilegal în reinstalarea acestui tip de Windows.
Ca să nu mai ai probleme, trebuie să cumperi Windows (sau doar cheia de activare). Este în jur de 500 lei (5 milioane vechi), și recomand OEM -adica îl poți muta pe un alt pc după ce vei contacta Microsoft România.
Cam la fel stau lucrurile și cu mersi office.

| Zaygon a răspuns:

Pentru windows gasesti key de win 10 pro la 5-10€ maxim si poti cumpara de acolo.
pentru office scoti bani si cumperi office sau folosesti gratuit libra office.