| DenimM a întrebat:

Salutare tpu!
Mi-am cumparat un laptop Dell si a venit instalat cu windows 8.1
In start am vazut ca am si programul Microsoft Office, dar cand dau pe el sa-l deschid imi apare sa dau ( Buy, Activate, Try), iar daca dau sa-l activez imi cere un key.
Alta intrebare e cum sa fac sa-mi trag si eu windows-ul de pe laptop pe un cd, ce-l de la magazin mi-a spus ca il pot trage si eu ca sa-l pot reinstala cand doresc. dar nu stiu cum
Dau funda

5 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Microsoft office poti sa il activezi, si dupa 30 sau 60 de zile trebuie sa il cumperi. in acesta perioada poti sa il folosesti normal insa e trial. nu ar trebui sa iti ceara key pentru perioada de evaluare.
partea cu crearea unor dvd de recovery nu e grea. daca ai un laptop cu o licenta adevarata de windows, ce vine preinstalata de catre fabricant, dell in cazul tau, ar trebui sa ai o partitie in hdd numita recovery, care e vizibila in my pc sau in anumite cazuri e oculta. deci o poti vedea doar intrand in admin de discuri.
dvd-urile le faci cu un program ce vine preinstalat in laptop. trebuie sa intri in all programs si sa cauti ceva tip recovery/ crear disk, etc. difera de la un fabricant la altul.
bafta.
in cazul in care nu te descurci, desi te numesti Expertuu, imi spui si te ajut. insa pe seara. acum trebuie sa plec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa ai undeva un product key pentru windows-ul tau, da il poti pune pe un dvd, iti cumperi un dvd gol, descarci windows-ul de undeva iti iei nero si dai dvd iso cand il pui pe dvd si asta e happy

| DenimM explică (pentru anonim_4396):

Nu puteai sa nu raspunzi? nu mai ajutata deloc...astea stiam si eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenimM):

Pai si asta ai intrebat...

| Kriss96 a răspuns:

Ai zis ca ai incercat sa-l activezi. Banuiesc ca ai incercat mai intai sa dai pe try si nu ti-a mers.
Din moment ce ai cumparat implicit windows-ul trebuie sa poti activa cumva si office.
Intreaba la magazinul de unde l-ai luat. Sau incearca sa folosesti product key de la windows. Chiar daca nu ai cd te uiti pe sticker-ul de pe spate si afli ce product key ai.
Cat despre cd-ul acela nu ai cum sa il faci decat daca il gasesti pe net si il pui pe cd. Eu asa mi-am gasit windows 7. Nu stiu cum e la 8 dar nu cred ca poti crea un cd. Poti crea un system recovery disc de exemplu, dar disc de instalare nu cred. Eu cand am avut nevoie am rascolit net-ul si am citit pe o groaza de forumu-uri de specialitate. Solutia e sa primesti cd-ul la cumpararea laptopului sau sa downloadezi windows.