| Stelian2015 a întrebat:

Microsoft office profesional 2019 de la windows 10 imi da erori. Cred ca a expirat sau nu stiu, imi cere adresa de email si parola iar tipul care a instalat toate astea in PC meu nu mi-a cerut aceste date ca eu le notam, dar el a instalat far sa imi ceara sa introduc adresa de email sau parola.

In word nu pot scrie DELOC DELOC.
1 Care e primul pas care trebuie facut in cazul meu?
Pot sa dezinstalez si sa instalez din nou?
2 E necesar sa salvez tot ce am in calculator (poze, fisiere descarcari) sa nu pierd sau nu are legatura nu risc sa pierd nimic?
3 Ma poate ajuta cineva sa-mi explice cum sa fac pas cu pas?
Dau voturi si funda

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cumpara-l oficial si nu mai ai probleme. Trebuie doar sa-l dezinstalezi pe cel vechi. Mai este o varianta LibreOffice:
https://www.libreoffice.org/download/download/
Este gratuit si cu mici diferente. Poti sa salvezi si in Microsoft Office avand optiunea de slavare ca. docx.

| Stelian2015 explică (pentru Salontanul):

Sunt doua. Care din ele doua? prima sau a doua?

| NLS a răspuns (pentru Stelian2015):

Https://www.tpu.ro/......e-doar-ca/

Vezi aici, am raspuns azi

LibreOffice 7.0.5 e versiunea mai veche putin, dar mai stabila, contine 5 pachete cu corectii de erori.

7.1.1 e versiunea mai noua, contine niste functii noi pe care putin probabil ca o sa le folosesti, dar nu e atat de stabila (abia a iesit din BETA)

Nu ai nevoie de Microsoft Office decat daca folosesti SolidWorks, Creo Parametric, sau alte cateva programe de proiectare, care au exclusivitate pentru produsul Microsoft si nu pot comunica cu altceva.

In rest, chiar si daca lucrezi pentru scoala ceva, poti salva exact in formatul folosit de produsul Microsoft.
Formatarea nu se strica.
Pictogramele seamana si ele, doar interfata Ribbon lipseste.
Tutoriale se gasesc pe net.

| Stelian2015 explică (pentru Salontanul):

1 prima data le dezinstalez pe toate trei subliniate de tine
2 Si din acestea doua pe care sa o descarc din cele doua? https://postimg.cc/H8t7D7t7

| Salontanul a răspuns (pentru Stelian2015):

Apoi am vazut ca ai si alte probleme acolo. Vezi daca se dezinstaleaza si cele subliniate cu albastru. Daca nu dezinstaleaza-le si foloseste cu incredere libreOffice.
https://imgur.com/MrYMITk

| anonimg a răspuns:

Niciun windows nu vine cu Microsoft office. Ms office trebuie cumparat ca sa functioneze asa cum trebuie.
Asta este cel mai ieftin ms office 2019 care l-am gasit:
https://www.cel.ro/......0PTAtNA-l/

O alta varianta (gratuita) ar fi "open offfice": https://www.openoffice.org/download/
Sau "libre office": https://www.libreoffice.org/download/download/
Dar cel mai bun este Microsoft office.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Professional Plus la 94 RON?

Interesant...

110-120 euro e o licenta Home& Student.

Adica Microsoft vinde produsul acesta cu 600 euro, iar CEL sunt atat de generosi incat il dau cu mai putin de 20?
Pun din buzunarul lor diferenta, sau cum vine?

Ah, am uitat: CEL nu vinde nimic; niste hoti profitori care se adapostesc sub umbrela lor si a eMag vand...

Am cumparat 2 licente de genul acesta, niciuna nu a putut fi activata, erau deja folosite. (prima in 2018, a doua la finalul lui 2020)
Si chiar daca nu sunt folosite, nu-s legale deloc.
Stii povestea cu: "nu sunteti obligat sa aratati licenta in cazul unui control?"
"Daca licenta expira sau e dezactivata, sunati la noi si va oferim alta in loc..."

Daca placerea ta e sa sustii si imbogatesti niste hoti, fa-o!
DAR nu pe spinarea altora, rezuma-te sa le cumperi doar tu produsele, si nu mai fa reclama unor hoti.

| anonimg a răspuns (pentru NLS):

Caut să mă exprim cât mai pe scurt. (Nu zic că nu ai dreptate). Dacă eu fac un soft în așa fel încît alții pot să-l desfacă și să facă ce vor din el, înseamnă că eu sunt de vină. Este ca și cum toți oamenii ar avea acces la toate locuințele din pricina că producătorul de încuietori nu este în stare să facă încuietori diferite.

| flixbuster a răspuns (pentru NLS):

Am mai explicat principiul (m-a intrigat si pe mine cand mi-a povestit cineva oferta incredibila si am sapat putin ca sa leg cap la cap ce mai stiam si banuiam).

Profesional Plus nu se licentiaza individual ci doar pe volum (= nu e disponibil la vanzare cu bucata, nici nu il gasesti pe site la Microsoft cu pret pe bucata). Activarea volum se face fie prin server KMS fie prin licenta MAK.

Niste baieti "intreprinzatori" (inside job) fura chei MAK de prin companii (sau chiar Microsoft?) si le vand apoi la "bucata" pe site-uri din astea de e-comert la preturi "incredibile". Cand se prinde Microsoft, dezactiveaza MAK-ul (pentru compania furata cel mai probabil ca le dau un MAK nou) iar astia cu pretul incredibil ramand fara licenta. Simplu.

Dar au si hotii astia "onoarea" lor: fura alt MAK si il dau "pagubitilor". Altfel ar primi review-uri negative, s-ar duce vorba si nu ar mai cumpara lumea de la ei.