| barky a întrebat:

Cine imi poate spune cum se face problema cu oglinditul unui nr. in limbaj MinGW Developer Studio?

1 răspuns:
| Crapgg a răspuns:

Salut!
Deci, trebuie s'o intelegi logic si nu pe de rost happy
Luam exemplu: a=121121; aux=a;//luam aux=a pentru ca pe parcursul programului daca il luam pe a si'l 'calculam' nu aveam cu ce sa'i mai compar inversul(sau oglinditul);
iei o varialbila p=aux%10 //p este egal cu 1 sau am impartit 121121 la 10 si am luat doar restul;
dupa:inv=inv*10+p; si aux/=10 //pe aux l'am impartit la 10 si am luat doar catul(partea intreaga);
...si astea au loc intr'un while.si cu ocazia asta ai aflat si subprogramul pentru un nr palindrom// adica un nr e palindrom daca este egal cu inversul...in cazul de fata este palindrom happy
in c++:
cin>>a;
aux=a;
inv=0;
while(aux)
{p=aux%10; inv=inv*10+p; aux/=10;}
if(inv==a) cout