| Necunoscut0000 a întrebat:

Cine ma ajuta sa vad o stereograma nu cautari explicatii pe net pentru ca nu inteleg cum adica sa focalizez?! Spuneti cu cuvintele voastre! Merci! Dau funda

1 răspuns:
| vecinuldinvis a răspuns:

Simplu:
Tine un deget intre stereograma si ochi, focuseaza-te pe deget si misca-l inainte si inapoi, incet.
La un moment dat, cu vederea "periferica" vei vedea obiectul din stereograma.
In timp, vei putea sa "focalizezi" fara ajutorul degetului.
Sunt intereseat daca iti va reusi :o)
In anii 90' faceam campanii publicitare cu asemenea tiparituri si trebuia sa punem sfatul asta pe fiecare reclama LOL