| Fabulous a întrebat:

in limba engleza cand se foloseste. I had worked si I worked? Sau cand intrebi cand pui did you sau Had you? va rog spuneti-mi in cuvintele voastre nu-mi dati explicatii de pe net ca am cautat si nu prea inteleg.

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

E destul de simplu. Se foloseste Past Tense Simple(cel cu auxiliarul "did") atunci cand este mentionata durata, de exemplu: I went to school last week. Se foloseste Paste Perfect Simple(cel cu "had") atunci cand nu este mentionat timpul si cand se cunoaste faptul ca actiunea s-a petrecut in trecut. Se traduce cu mai mult ca perfectul in romana. De exemplu: I had seen her. Diferenta este ca Past Perfect se foloseste pentru actiuni petrecute inaintea celor exprimate cu Past Tense Simple. Un alt exemplu: He had worked on his project when I arrived. (El lucra la proiect cand am venit, deci inainte sa vin eu). Nu stiu daca ai reusit sa intelegi din ce ti-am spus eu, dar sper. Eventual mai citeste cu atentie teoria de la timpurile trecute big grin.