| rapandula23 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu o problema, vreau sa imi iau si eu un antivirus bun, dar de fiecare data cand instalez orice antivirus, dupa ce repornesc calculatorul acesta nu mai functioneaza : Erori etc.
Va rog, am mare nevoie. DAU FUNDA si orice altceva daca ma ajutati sad daca se poate sa folosim team viewer sau ceva pentru anumite setari... va rog, aratati-mi, propuneti-mi si ajutati-ma cu un antivirus bun

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea să ai un virus care împiedică instalarea unui program antivirus.
În primul rând asigură-te că nu ai vreun program antivirus instalat şi apoi încearcă în felul următor:
-Descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi.
-Descarcă şi instalează un program antivirus gratuit, este bun şi avast! 6 free (Avira 2012 free ori AVG 2012 free), tot de pe site-ul oficial.
-Completează cele 2 programe cu un firewall bun, de ex. ZoneAlarm ori Comodo Firewall, tot de pe site-urile oficiale.
Aceste 3 programe îţi oferă o protecţie foarte bună, aproape ca un program antivirus foarte bun cu licenţă. Succes şi numai bine!

| rapandula23 explică (pentru Ioandelasal):

Hm, am downloadat Malwarebytes' Anti-Malware insa apare in paranteza (PROBA) este cumva trial? deoarece se pare ca era singurul care isi facea cu adevarat treaba detectand orice obiect strain..., si daca s-ar putea, Ioandelasal, sa imi lasi un link cu downloadul unui program antivirus bun ar fi perfect, multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru rapandula23):

Malwarebytes' Anti-Malware exista in ambele variante, respectiv cu licenta(Pro) si gratuit(Free), il poti descarca de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free.
Cele mai bune antivirusuri sunt cele cu licenta, cum sunt Kaspersky, Bitdefender, etc. Totusi si cele gratuite sunt bune, daca le completezi asa cum ti-am spus in primul raspuns, cu antimalware si firewall. Cel mai bine este sa descarci orice program de pe site-ul oficial. Succes!

| rapandula23 explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg, dar depinde cat tine varianta free... am dat actualizare, iar in paranteza scrie (PROBA)... asta inseamna ca peste ceva timp se va opri din functiune? sau va functiona o lunga perioada de acum inainte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru rapandula23):

Cred ca ai descarcat varianta Pro, care este de proba, pe un anumit termen, de obicei 30 zile. Daca o descarci pe cea free (gratuita) este fara limita de timp. Oricum o poti folosi pe cea descarcata, pana la expirarea termenului si apoi s-o folosesti pe cea gratuita.

9 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Iti recomand nici un antivirus.
Doar reformateaza-l inca o data, sa fie fresh si evita reclame si site-uri porno dubioase si nu vei avea virusi.
Eu de peste 1 an de zile nu am luat niciun virus iar altcineva a reusit 8 ani fara virusi pe XP.
Antivirusii oricum doar iti consuma resurse degeaba.
Eventual instaleaza odata la 6 luni un trial de 30 zile.

| rapandula23 explică (pentru CapitanuSemafor):

Hm. suna tentant dar nu sunt singurul care foloseste calculatorul, mai am o sora care se va supara 100% daca reformatez pc... happy in fine, pe langa asta nu ma prea pricep in domeniul IT si cd de la drivere au fost aruncate din neatentie (asta in caz ca te referi prin reformatare la reinstalare windows ) big grin

| AndreiGabi a răspuns:

Hmm...
1)Verifica sa nu ai un alt program antivirus in sistem(in control panel dar si in c:programfiles).
2)Ai grija la consumul de resurse al unui astfel de program.Incearca ceva micut, de preferat doar varianta antivirus daca nu ai.
3)Descarca antivirus de pe un site oficial sau de aici http://agintrebarifrecvente.blogspot.com/ (totul este probat de mine si ar trebuie sa functioneze).
Pot fi si virusii o problema.In cazul in care acestia au afectat fisiere importante ale sistemului iar antivirusul incearca sa stearga apar erori.O schimbare a windowsului ar trebui sa rezolve problema.
Totusi eu iti recomand (daca dupa ce ai indeplinit primi 3 pasi nu ai rezolvat problema) sa faci si o scanare cu malwarebyte anti malware (il gasesti pe site). Scanezi si stergi ce gaseste. Poti pastra programul acesta in locul antivirusului, in varianta PRO (licenta in link-ul de download).
Bafta!

| Amabilul a răspuns:

Avira nici nu cere restart... i-al de aici, e cel mai bun

http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

| Ella3133 a răspuns:

Ai incercat nod32?