| Aly01 a întrebat:

Cine se pricepe la aparate foto?
Am primit un aparat foto Nikon Coolpix L31 dar nu are si acumulator. Întrebarea e, de care acumulator trebuie sa cumpăr?
Sau daca o sa cumpar baterii duracell nu o sa tina prea mult?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Se folosesc 2 baterii alcaline model AA (R6), sau 2 de acelasi model AA (R6) cu litiu sau 2 acumulatori NiMH model AA.

Aprox. 200 de fotografii cu baterii alcaline.
Aprox. 750 de fotografii cu baterii cu litiu.
Aprox. 500 de fotografii cu acumulatori

Daca aparatul se foloseste putin si ocazional, se pot folosii baterii (nu se lasa in aparat daca aparatul nu e folosit o perioada mai indelungata (saptamani) de timp, chiar e bine sa nu se tina in aparat intrucat pot sa apara degradari ale bateriilor, scurgeri de electrolit si corodarea contactelor din aparat).

Daca se foloseste mai intens, sau chiar obisnuit, cel mai corect e sa se foloseasca acumulatori.

O pereche de acumulatori se poate incarca de cateva sute de ori si inlocuiesc sute de baterii.

Exemplu: 2 acumulatori (am gasit la lidl 4 bucati la 16 lei, sau chiar mai scumpi http://www.altex.ro/acumulatori-aa-varta-accr62500b2-2-bucati
) pot inlocui usor peste 200 baterii alcaline = in jur de 200lei daca se gasesc baterii alcaline la 1leu /bucata (lidl, kaufland)

In plus, acumulatorii sunt mai puternici, chiar daca au tensiunea putin mai mica.

Cei mai buni acumulatori NiMH sunt cei pe care scrie "Ready to use" sau preincarcati, intrucat se descarca mai greu (ma refer la autodescarcarea cand sunt nefolositi), se incarca mai bine. Ceilalti care nu sunt "Ready to use" au capacitatea putin mai mare, dar se descarca singuri mai repede (o luna), isi pierd capacitatea de a se incarca mai usor, le scade tensiunea daca sunt nefolositi o perioada de timp.

Acumulatorii trebuie reincarcati pentru o noua utilizare. Pentru asta se foloseste un incarcator. Incarcatoarele sunt de mai multe feluri, rapide (incarca in cateva ore), obisnuite (incarca in 8 - 14 ore), incarcatoare inteligente - mai scumpe dar care opresc incarcarea automat - nu toate incarcatoarele inteligente functioneaza bine - oprirea incarcarii e mai complicata la acumulatoarele NiMH intrucat nu tine strict de tensiunea la care se ajunge - incarcarea se opreste cand apare o scadere mica a tensiunii la finalul incarcarii.

Incarcatoarele rapide incarca repede, dar pot scadea numarul ciclurilor de incarcare descarcare.
Incarcatoarele obisnuite, cu incarcare la un curent mic sunt bune, dar daca sunt simple, trebuie scoase din priza dupa expirarea timpului de incarcare, altfel incarca nonstop acumulatorii si ii strica. (se poate pune o alarma la telefon ca sa ne aduca aminte sa oprim incarcarea, sau se poate folosi o priza cu ceas care se opreste singura)

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Poti cumpara de care vrei, toate sunt bune, iar daca alegi baterii te vor tine si ele destul de mult! Bafta!

| halogen001 a răspuns:

Exemplu de incarcatoare inteligente
http://www.emag.ro/......D5CPGYBBM/

http://www.emag.ro/......DM0GRBBBM/

Arata cat curent a intrat in acumulatori, se opresc automat, dar daca se opreste curentul "uita" unde au ramas cu incarcarea.