| nikoleta93 a întrebat:

Cine si'a dresat cainele acasa (singur/singura? si cum a facut?

7 răspunsuri:
| patty32 a răspuns:

Eu am avut acum in jur de... 5 anithinking
O pechineza laughing
Nu stiu daca se poate spune chiar dresat, dar ii repetam incontinuu diferite "comenzi" :"du`te acolo","fa aia","da labuta" etc laughing
Incearca si sunt sigura ca va reactionabig grin
Kisses:*

| Rallucadela a răspuns:

Eu.si mi-a iesit spre surprinderea mea Dbig grinDDDDD
urmareste si tu pe net sau pe Discovery emisiunea "CESAR SI CAINII" te invata f multe chestiiwinking
succes cu cutzu!big grin

| Clever a răspuns:

Cu ajutorul granulelor speciale pentru catselushi il poti dresa exact cum ar fi facut-o un dresor profesionisthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu. Mi-am dresat catelusa sa manince si sa doarma. Vreau sa spun ca mi-a reusit perfect dresajul. Acum doarme mai mult ca o pisica si maninca mai mult ca un elefant. Sigur, ce nu poate sa manince ascunde pe unde nimerestehee hee

| AllmaGirl a răspuns:

Eu am 2 catele si stiu cateva trucuri. Ca sa dresezi un caine trebuie sa ai multa rabdare. In primul rand, trebuie sa ii atragi atentia cu o recompensa mult dorita. Eu iti recomand sa inveti cainele dimineata pe stomacelul gol, asa, fiindu-i foame ii atragi mai usor atentia cu mancare si va fi mai muncitor. Cred ca iti doresti sa iti inveti cainele trucuri mai impresionante, insa trebuie sa incepi de jos, foarte jos, cu notiunile de baza. Fara sezi si culcat nu vei putea sa il inveti nimic. Din fericire astea sunt frucuri foarte usoarehappy Stai in picioare sau in genunchi in fata cainelui cu o bucatica de ceva ce ii place deasupra capului sau. Plimba lent bucatica deasuprea capului (asa isi a ridica botul si isi va cobora fundul). Daca se aseaza zii sezi, felicita-l si da-i recompensa.
Culcat e foarte usor de invatat. Dar necesita ca, catelul sa sie sezi. Cand cainele e in sezi il ademenesti cu mancarea tragand-o spre podea si o tragi inainte si se va culca dupa ea. Daca greseste nu recompensa ci incearca din nou. Trebuie sa ai rabdare. Dupa ce invata sezi si culcat da-mi mesaj si iti zic cum sa inveti trucuri mai frumoasehappy

| KarGo07 a răspuns:

Eu am dresat... 3 caini! Un Chow-Chow Un Saint-Bernard Su Un Cobanesc Belgian su nu e asa usor daca vrei sa dressezi cainele tau trebuie sa faci cu granule mai intai ca sa stii cu sa faci uitete la youtube pe un videoplipla un videoclip de drasaj caini de acolo am invatat si eu sper ca te-am ajutat!

| Ruxy2010 a răspuns:

Pey, eu am folosit, in primul rand, aceleasi cuvinte pentru fiecare comanda, ca sa nu-mi derutez cainelebig grin, in al doilea rand, l-am pedepsit de fiecare data cand a facut ceva rau. si in al treilea rand, mi-am pastrat calmulbatting eyelashes. asta e tot ce trebuie' sa faci... dar ai grija in legatura cu facutul treburilor pe covor, usureazai munca cainelui tau si dul mai des afarathumbs up