| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie cum se configureaza un router in reteaua Romtelecom? Funda:*:X

10 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

Depine de router...nu toate se configureaza la fel.dar urmareste imaginile de pe cutia la routeer. e f simplu

| ionutz03 a răspuns:

Salut,
Pt configurare trebuie sa accesezi dintr-un browser adresa 192.168.1.1 apoi iti cere user name si password. La ambele pui "admin" (atentie litere mici). Dupa ce a trecut de pasul asta, in partea stanga a paginii dai la sectiunea "BASIC" apoi pe "WAN". In partea dreapta o sa ai un tabel cu 6 WAN-uri, dai pe ultimul numit WAN6_INTERNET_TR069_R_ATM1_0_35, iar in jos se deschide un set de setari, Mergi la ultimele doua optiuni numite user si password, stergi tot ce scrie acolo si le treci pe cele primite in contract (in contract o sa gasesti ceva de genu: nume utilizator acces internet si parola acces internet). Dupa ce ai completat corect ii dai pe Submit (un buton mai jos si mai in dreapta).
Daca ai facut corect dupa ce ai dat submit ledul internet de pe mdm trebuie sa fie aprins (sau sa clipeasca).
Obs. Setarea asta este pentru ultimul model de modem al romtelecomului numit hg655b. Daca nu ai modemul asta, sau doresti sa pui vreun alt router si doresti informatii legate de configurare imi lasi un mesaj si te ajut, dar trebuie sa vii cu mai multe informatii (cunosc orice tip de router de la romtelecom)

| MishuD a răspuns:

Eu stiu, dar imi este putin complicat sa iti explic toti pasii aici si este posibil sa uit ceva si sa nu rezolv nimic.
Cel mai bine suni (de pe fix, ca`i gratuit parca) la "serviciul clienti". Era un numar scurt, 1930 (sau 021 1930 de pe mobil). Cand suni ar fi bine sa ai la indemana ultima factura pentru ca este posibil sa ti se ceara date precum "cod client" si numele complet al abonatului.

Sau poti sa incerci sa urmaresti instructiunile de aici :
http://suport.romtelecom.ro/app/answers/detail/a_id/581

Răspuns utilizator avertizat
| Tud11 a răspuns:

Nu imi merge aceast adresa web ( 192.168.1.1 ), ce fac?

| ionutz03 a răspuns (pentru Tud11):

La routerele de la romtelecom adresa de acces este 192.168.1.1, daca nu poti sa o accesezi, vezi cu ai facut conexiunea dintre pc si router: daca e facut pe wireless sa vezi daca s-a conectat corect numai la una din retele emise de modem (emite 2 retele: una romtelecom-wep-... si una romtelecom-wpa-...), sau daca e conectat pe cablu sa fie pus in Lan1 sau Lan2 pentru ca celelalte doua Lan3 si Lan4 sunt pentru televiziune.
Daca tot nu acceseaza sa verifici setarile pentru placa de retea.

| Tud11 a răspuns (pentru ionutz03):

Ionutze da-mi te rog idu tau de mess sa vb acolo, ca nu stiu exact unde sa vad asta si sa vb mai pe larg acolo...

| Tud11 a răspuns (pentru ionutz03):

Ionutze da-mi te rog id-ul tau de mess sa vb acolo, ca nu stiu exact unde sa vad asta si sa vb mai pe larg acolo...

| Tud11 a răspuns:

Ionute lasa id-ul tau de mess aici ca sa vb mai pe larg pe mess ca nu stiu exact unde sa dau...

| ionutz03 a răspuns (pentru Tud11):

Id: ionut.cristain