| anonim_4396 a întrebat:

Cineva poate afla IP-ul altcuiva doar după un clip postat pe YouTube?
Se poate afla un IP după username-ul folosit la încărcarea clipului?

Răspuns Câştigător
| Scorillo a răspuns:

Nu. Mai pe romaneste Clipul odata postat se gaseste pe un server YT - serverul stie IP/user name si alte date ale celui care l-a trimis, dar informatia nu este disponibila. (ea se gaseste indexata in alta locatie dar este strans legata de clip) Aceasta informatie va ramane si dupa stergerea cliplui.
Prin metode neortodoxe se poate identifica IP (dar rar te ajuta sa identifici o persoana) IP iti poate da ca "cert" tara, zona, providerul. Avand in vedere ca IP-urile in marea lor majoritate (95%) nu sunt fixe, iti trebuie sa identifici la furnizorul de internet locatia fixa care a avut alocata adresa respectiva la momentul care te intereseaza (lucru mai simplu).
Cu userul e alta poveste - poate fi schimbat/unic/multiplu dar e legat de multe atribute (ip, mac, imei, diferite serii unice)
E munca multa chiar cand Userul isi pastreaz. a atributele mai mult timp, dar se incalca politicile GDPR si e foarte riscant Oricum e un exercitiu interesant
In cazul unor "abateri" grave exista in Romania organisme abilitate care in decurs de "minute" pot identifica unic IP/user/locatie si ce a mancat la cina. (in anumite situatii)

| doctorandus a răspuns (pentru Scorillo):

Hmm... daca-mi amintesc bine, pe IPv4 am avut acelasi IP timp de sase (sau opt) ani. Iar pe IPv6 am de ani de zile acelasi sub.net /60.

Singura metoda de a le schimba este sa trec in modemul bridge mode. In bridge mode primesc IP-uri noi. Daca raman cateva luni in bridge mode, acele IP-uri vechi sunt atribuite altora si daca revin din bridge mode primesc IP-uri si mai noi.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Politia sau SRI-ul, cu mandat judecatoresc. Dar asta e posibil doar pentru infractiuni grave.

Răspuns utilizator avertizat