| vasilicvasil a întrebat:

Computerul meu are nevoie de cateva minute bune pana sa deschida anumite programe, chiar daca nu ruleaza mare lucru pe el. Ce pot sa ii fac? (fara sa schimb procesorul?)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

0. Verifica daca se invarteste ventilatorul procesorului (iei jos capacul calculatorului), eventual SUFLII de praf cu aspiratorul (cu atentie, cand este oprit). In BIOS poti verifica temperatura procesorului, trebuie sa fie sub 50 grade!
1. Ruleaza o scanare cu un program anti-virus ca lumea, sa scoata eventualii virusi
2. Intra in fiecare program care apare la pornire cu icoana in bara de meniu, in dreapta-jos: cauti optiunile / preferintele si dezafectezi pornirea impreuna cu pornirea windows-ului (ex. Yahoo messenger, msn, windows live messenger, skype, etc)
3. dezinstalezi toate programele de care n-ai nevoie
4. cureti fisierele temporare si temporare de internet de pe partitia "C:"
5. re-pornesti calculatorul si dai defragmentare pentru toate partitiile, pe rand. Dureaza mult, in functie de marimea hard-disk-ului si viteza calculatorului.
Daca mai ai problema in continuare, scrie-mi mesaj in privat!

| videoblog a răspuns:

Cred ca iti mai trebuie memorie RAM. vezi daca mai ai loc pe placa de baza pentru asa ceva.

| cotzobel a răspuns:

Eu am patit asa ceva cu laptopul...am mers a magazinul de unde l.am luat.si era din cauza unui program care imi ocupa mult spatiu pe RAM.vezi daca poti rezolva tu singur. daca nu mergi la cineva...

| leluc a răspuns:

Verifica daca este racit cum trebuie. Poate ai coolerele pline de praf si atunci ele nu isi fac treaba.
Daca ai windows Vista, iti recomand sa ai si memorie RAM de cel ptuin 2GB...

| claudiarebecca a răspuns:

Buna! s-ar putea sa fie din cauza ca are ceva virusi (incearca avira antivirus e mai bunicel si gratuit) sau din cauza ca e mult prea incarcat: verifica ce procent de ocupare ai pe c: si d:

| Selena a răspuns:

Reinstalezi windowsu`l si verifica cooleru!