| IonGeorgica a întrebat:

Credeti ca acest laptop ar rula decent jocurile din aceasta generatie?

Laptop ASUS X551MA-SX020D, Intel Pentium Quad Core N3520 pana la 2. 42GHz, 15.6" HD, 4GB, 500GB, Intel HD Graphics, Free Dos

Funda

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAi pentium nu este bun de gaming la fel si placa video. Mai strange bani si ia unul mai bun

| Celcareajuta a răspuns:

Nu, placa video e slaba.

| IonGeorgica explică (pentru Celcareajuta):

Adica?

| hp8510p a răspuns (pentru IonGeorgica):

Adica este slaba! Nici procesorul nu este bun pentru jocurile noi...nici ram-ul(8gb este recomandat pentru jocurile noi)

| Celcareajuta a răspuns (pentru IonGeorgica):

Mai pe scurt: Laptopurile pot avea placa video DEDICATA sau INTEGRATA (aia integrata nu e buna la jocuri)

| IonGeorgica explică (pentru hp8510p):

Ok dar asta sau daca stii tu unul mai bun pana-n 1500 lei

http://www.altex.ro/......3-free-dos

| IonGeorgica explică (pentru Celcareajuta):

Si de unde stii daca-i intergrata sau dedicata?

| Celcareajuta a răspuns (pentru IonGeorgica):

Scrie in specificatii happy

| Celcareajuta a răspuns (pentru IonGeorgica):

In plus: NU exista laptop pana in 15 milioane care sa ruleze jocurile noi.

| hp8510p a răspuns (pentru Celcareajuta):

Corect

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru IonGeorgica):

Pentru jocuri e mai bun, datorită plăcii video. Jocuri de ultimă generaţie, nu.

| IonGeorgica explică (pentru AdrianDihoricescu):

Ar merge cele de ultima generatie pe medium?
Daca da, il iau

Răspuns utilizator avertizat
| Celcareajuta a răspuns (pentru IonGeorgica):

Daca ai nevoie neaparata, dar neaparata de laptop te orientezi catre unul si o sa renunti la jocurile nou aparute(vrei nu vrei). Daca nu esti neaparat plecat de acasa, iti recomand sa iti iei desktop *care cu 1500-2000 este decent la jocuri noi. Eu mi-am luat proaspat un ASUS X550D: http://www.flanco.ro/......-gray.html (am prins o promotie si am dat aproximativ 1700 ron). Need for speed rivals merge sacadat (daca ii mai pun 4GB de ram e posibil sa il duca fluent). Laptopul asta X550D mi se pare cel mai ok momentan pe piata la raport pret/calitate, desi unii iti vor spune ca AMD-urile sunt prostii pe langa Intel(si au dreptate). Ce mi-ai aratat tu are atat placa video mai mica (1gb fata de 2gb) cat si procesoarele (1.8 fata de 2.1). De la un laptop la banutii astia

| IonGeorgica explică (pentru Celcareajuta):

Faza e ca eu o sa joc jocuri gen CS:GO, Victoria 2, Europa Universalis 4 etc.Cred ca astea ar merge pe laptopul care-am zis eu

| JohnnyWylde a răspuns (pentru Celcareajuta):

Sincer, nu cred ca daca ii mai pui RAM o sa iti mearga jocurile mai bine, pentru simplul motiv ca problema e de la placa video.

| Celcareajuta a răspuns (pentru JohnnyWylde):

Probabil ai dreptate, dar consideram ca 2GB integrati sunt suficienti pentru jocuri noi la grafica low-medium(oricum eu nu prea ma joc-si daca o fac sunt mai mult nostalgic cu jocuri vechi). Oricum cea mai buna experienta pe laptopu asta ar fi un SSD si upgrade la 16gb ram...dar ce rost are sa dau mai mult de 1/3 din pret pe SSD si rami happy si la 1900 ron cat e acum mi se pare un BestBuy

| JohnnyWylde a răspuns (pentru Celcareajuta):

Asa e.

| Whitecore a răspuns:

Cel mai bine cu banii aia iti faci un pc la mana a doua cu tot ce iti trebuie.