| Samsung112 a întrebat:

Credeti ca ar merge bine cu windows 7?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur ca da. ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce?!

| RockableHu a răspuns:

Da de ce nu, e un sistem de cooperare foarte bun! Imi dai fundita?

| DeyCj a răspuns (pentru RockableHu):

....de aruncat la gunoi după ce plăteși peste 150$ pe licența lui ca să nu îl mai poți reinstala că nu se va mai activa(Windows 8.1) ca să nu mai zic că este un sistem rudimentar prost gândit ce colcăie de viruși(windows xp și 7), datele de pe el nu sunt deloc în siguranță chiar de ai pe el cel mai performant și scump antivirus din lume și se mai și distruge în timp ca să te facă să îi recumperi licența cea deloc ieftină sau să îți pui cazieru în joc furându-i licența(inutil) că și vecinu și purcelu îl folosește chiar dacă eu ca user nu fac ceaace fac ei cu calculatorul.

| RockableHu a răspuns (pentru DeyCj):

Taci, nu ma mai speria. eu am avut si pe telefon windows 7 launcher, am si pe laptop acum si e foarte bun! Nu cred ca mi-a facut vreun rau, pana acum...

| DeyCj a răspuns (pentru RockableHu):

Nu te speriu că nu vreau să faci infart... dar din păcate asta îi realitatea.Nu crezi? mai documentează-te, dar cum trebuie nu ca(și )lumea.Eu spun asta din concluzie proprie, deoarece lucrând zilnic cu chestii de astea(da fac service de calculatoare) văd(fără să vreau) cum încearcă o companie ca Microsoft să monopolizeze piața într-un mod incorect și încercând cu ajutorul plătit gras de companie al producătorilor de calculatoare să îndobitocească userii de calculatoare să creadăcă Windows e cel mai bun(și nu e că e rudimentar colcăie de viruși și mai grav foarte instabil) instalând pe calculatoare în mod intenționat distribuții linux de calitate proastă ce nu mai se dezvoltă, asta ca să dovedească ieral și mincinos că Linux-ul e prost și trebuie înlocuit cu Windows-ul lor de calitate real proastă si foarte scump, și la 8 deja dictatura se amplifică.De faci greșeala să iei un PC sa lpatop ce are logo-ul de Wiondows 8 pe el și are presinstalat Windows 8, la Windows 8 te vei condamna și încă vei mai și plătii bani pentru asta,.De ce? simplu.Din EFI(fostul BIOS) este introdus un frimeware ce va bloca instalarea oricărui alt sistem de operare în afară de Windows 8, sistem care la fiecare reinstalare va trebui să îi cumperi licența, chiar de îi furi serialul și îl vei debloca nu îl vei mai putea reactiva, iar după o lună sau mai repede calculatorul va devenii inoperabil dacă nu îl vei activa.
Dacă ai Windows 7 vezi dacă e „activat" cu loadrere și alte idioțenii de-astea. Dacă e în trial, e legal să îl folosești 120 de zile(cu rearm la 30 de zile), dacă nu ia în calcul ca loader-ele astea scriu date în EFI și chiar de vei folosi vreo dată un Windows legal acesta tot cu licență furată va fi, deoarece loader-ul scriind date în efi va activa fraudulos automat copia de Windows legală ce o ai=>activare eșuată.
Orice Window indiferent cât ar fi el de nou tot Windows rămâne adică probleme cu driverele ce nu există sau nu sunt compatibile cu configurația pe care se va instala=>trebuie să tot descarci drivere de pe net, etc.
Pe Lunx sau oricare sistem de operare alternativ(Linux, BSD SOlaris) dușmanul pricipal al Microsoft-ului deoarece unele din ele sunt gratis(cele bazate pe Linux), mult mai sigure mai rapide, moderne și construite pe un concept modern dar cum userii de calculatoare nu știu, ignoră și chiar unii din ei au implementat în cap eronat că Linux e un urât greu de folosit că de aia îi gratis(folclorism Microsoftist) ceea ce a ireal și chiar aberant, Linux-ul e mai fain ca desktop ca Windows-ul.De exemplu sunt distribuții ce au desktop și efacte grafice în 3D; știai asta? așă ceva nu o să vezi veci pe Windows; de ce? Simplu tehnologia de acum 22 de ani pe care se bazează Microsoft Windows nu va putea vreo dată să ajungă la nivelul acesta și nici nu va ajunge numai dacă nu va dezvolta un proiect cum au făcut cei de la MAC(proiectul Darwin așa numitul oppen MAC,(au fost inteligenți că de nu măruțu lor cam începea să putrezească)că datorită proiectului au adus un plus de calitate MAC Os X și apoi iar au închis sursa).
De rețiunut ar fi că orice sistem de operare ce are sură deschisă(adică scodul sursă de dezvoltare este public și oricine îl poate lua și dezvolta) va fi tot timpul Superior oricărui sistem de opaerare ce este proprietar(WIndows, BSD, MAC OsX, Solaris), ca să nu mai zic că unele sunt gratis, necomerciale și legale.
Acma că ai citit ce am scris aici( și asta nu o scriu că am eu ceva cu Windows-ul) ci ca să îti arăt realitatea ce ai alege?
Succes

| RockableHu a răspuns (pentru DeyCj):

Okokok, pe langa faptul ca nu am citit tot raspunsul, a inteles ca nu prea e bu, oricum, mersi de sfat

| DeyCj a răspuns (pentru RockableHu):

Păcat.Ai acvut ocazia să îti dai seama că Windows e bun numai pentru gamming și și aia că jocurile comnerciale depind de Direct x, aplicație proprietară Microsoft și integrată în Windows...whistling. Succes