| Blue_2910 a întrebat:

Credeti ca tehnologia a ajuns sa fie folosita pentru a ne controla viata? (excluzand modurile de manipulare cu ajutorul televizorului)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tehnologia poate fi folosita, de regula, pentru a influenta deciziile si nu pentru a controla, noi putem lua decizii si fara a tine cont de publicitate. Am spus "de regula" deoarece poate fi folosita si pentru un oarecare control, respectiv supravegherea ta, dar numai in cazuri bine stabilite si cu aprobarea unui judecator(in majoritatea statelor lumii, inclusiv la noi). Numai bine!

| CM7YRE a răspuns:

Pentru ce? Tu iti iei singur(a) deciziile tongue

| CM7YRE a răspuns:

Apropo, sunt unii care nu se uita la televizor, adica nu mai tot timpul, ca si mine, deci, nu sunt toti manipulati cum zici tu tongue

| Blue_2910 explică:

Deciziile le luam in functie de experientele prin care trecem, de cunostinte, educatie, in functie de starea noastra de spirit, etc. Din cate am citit exista metode prin care se poate schimba starea de spirit a unei mase de oameni. Mai exista si pe internet programe care se copiaza in calculatorul tau si care urmaresc ce faci. De exemplu monitorizeaza site-urile pe care intri si in functie de tipul de continut al acestora, firmele de publicitate stiu ce reclame sa puna pe paginile pe care tu intri (daca intri des pe site-uri cu masini s-ar putea sa vezi ca reclamele din marginile paginilor de internet, indiferent de continutul acestora, sunt in mare parte cu masini). Televizorul se foloseste pentru manipulare de zeci de ani ceea ce inseamna ca stiinta a evoluat de-atunci si s-au descoperit multe alte modalitati. As fi curioasa sa aflu cat mai multe dintre acestea, dar si cate sanse sunt ca acestea sa fie deja folosite.