| Leo0008 a întrebat:

Cu ce as putea sterge și dezinfecta laptopul de gaming?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Intai opresti COMPLET alimentarea laptopului: il opresti, scoti incarcatorul din priza, dupa care scoti si bateria din laptop.
2. Cu o carpa /laveta moale (care nu face scame) imuiata in spirt sanitar (si STOARSA!) stergi suprafata exterioara dorita. La nevoie revii pe partile care nu sunt inca perfect curate.
Ai grija sa nu curga spirt in interiorul laptop-ului (mai ales la tastatura)
3. Lasi laptop-ul sa se usuce bine, chiar 2-3 zile, fara sa-l alimentezi din nou! Bateria si alimentatorul le conectezi inapoi dupa aceasta perioada!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu spirt

| Violleta2022 a răspuns:

Il duci la service si o fac ei pentru tine, ca nu ai voie sa-l desfaci si sa bagi degetele pe unde nu trebuie, sau sa strici integratele si altele.

| Wr3nch a răspuns:

La exterior un servetel dezinfectatant e destul.

| gabicoo a răspuns:

Găsești lavete umede speciale pentru ecran și pentru tastatură la Carrefour, Auchan, Flanco, Altex, etc.

| nukeyly a răspuns:

Pai prima faza trebuie o carpa dedicata de sters ochelari sau monitor, tv etc.
Solutii dezinfectante sunt multe lichide, sa nu-ti curga pe sub taste ca-i bai, [asta daca nu ai ceva laptop militar GETAK water proff sau subacvatic], alea de spital is bune cu care se dau chirurgii pe mana inainte de operatie se gasesc de cumparat la liber. Timpul de expunere 30s-120s cam omoara tot, scrie pe eticheta la alea VERO.

Uleiuri estentiale diluate lamaie portocala cuisoare astea iar au bai cu bacterile si virusiii.

Mai poti gaza laptopul cu generator de ozon[ala cu tuburi de quatrz e mai bun ca ala cu placi ceramice] in ceva camera mica / cutie de carton inchisa, gaz cu miros de clor a nu se respira asa la liber minute ca dai kix, mai ai lampile uv-c astea dezinfecteaza[covrigi, ebola, stafiloci ce vrei tu] cu lumina suprafete ex in spitale si cabinete medicale si le gasesi de cumparat sau iti poti tu lua numa un bec sau
neon uv-c, NU lua uv-b sau uv-a ca nu-s aceiasi treaba, nu sta zile in camera unde merge lumina UV-C ca dai kix.

La end pune un microscop pe taste sa fi mandru de rezultat.
PS: Pe tastaturi exista mai multe si mai periculoase micro-organisme ca pe un capac de wc dintr-o toaleta publica INFECTA gretoasa si radioactiva.
Nici telefoanele ce le _pipAm_ toata ziua nu sunt departe.

| Andrei0003 a răspuns:

Cu o soluție pe bază de alcool sau una specială preferabil ( grijă cu diplay-ul) și cârpă de microfibră. NU ÎL DUCI ÎN SERVICE CUM ZICE VIOLLETA 2022, EXPERTĂ ÎN TOATE, CĂ RÂD ĂIA ȘI CU CURU' DE TINE.

| pixeltinker a răspuns:

Spray dezinfectant