| specialistu1997 a întrebat:

Cu ce program sint facute jocurile?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E greu sa numesti un singur limbaj de programare in care este facut un joc. Jocurile mari, cu grafica serioasa sunt facute intr un limbaj cunoscut si stabil precum c++, java, Se folosesc librarii gen DirectX, OpenGL dar si programe de modelare precum 3dStduioMax, Maya etc.

Se creaza modele grafice si fizice, librarii de randare care sunt unite prin internediul unui limbaj de pregramare. Si iti spun toate astea in cunostinta de cauza, chiar am realizat un proiect in anul III de facultate unde am creat un joc in c++ folosint OpenGL pentru randare grafica si modele 3d create in Maya.

17 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Sunt* facute, nu se mai scrie "sint" de pe vremea lu' bunicu'.

Programele/jocurile sunt facute cu: 1.visual basic - cele mai multe
2.C++ - mai putine

Programele au de asemenea, aceleasi limbaje de programare la baza.

Dar tu poti sa incepi sa faci jocuri si sa vezi cam cum e, folosind gamemaker.

| Master1ro a răspuns:

Jocurile sunt facute in diferite limbaje de programare: C++, Java, Pascal, etc.
Conteaza cat de complex este jocul.

| AndyAndrey35 a răspuns:

Si eu vroiam sa stiu asta...

| MnereaDarius a răspuns:

Un raspuns cat mai simplu: Majoritatea sunt realizate cu Unity.

| MnereaDarius a răspuns:

Jocurile nu sunt realizate in C++. Daca tot doriti un limbaj de programare capabil de asa ceva, acela este Dark Basic, nu Visual Basic, nu C++, nu F# si categoric nu C#.

Răspuns utilizator avertizat
| MnereaDarius a răspuns (pentru specialistu1997):

In C#, ca si in Visual Basic poti realiza jocuri gen Mario, Snake, dar nicidecum 3D, sa nu mai vorbim ca pana si realizarea unui engine 2D pentru jocuri necesita mult efort, iar rezultatele vor fi de cele mai multe ori sub media asteptarilor.

Răspuns utilizator avertizat
| NuCa20 a răspuns:

Nu cu unul ci cu zeci de programe. De la programe de design pana la programe de programat, este nevoie de o echipa intreaga de experti fiecare pe domeniul respectiv, de la grafica pana la programat happy Nu sunt chiar asa usor de facut

| Arikumo a răspuns:

E complexa treaba, sunt mai multe module, de la modelare si texturi pana la mecanicile propriu-zise ale jocului. Toate jocurile sunt facute pe un anumit "engine", care poate fi programat in diferite limbaje de programare.

| 2smart4u a răspuns:

Cu programe de modelare 3d cum ar fi blender(free), maya, 3dmax, etc. Funda?

| Andrei_Andreiutzu_1997 a răspuns:

Sall din cate stiu eu majoritatea jocurile sunt facute cu hamachi acum depinde altele au propiul tutorial. Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| spartelus a răspuns (pentru Andrei_Andreiutzu_1997):

Sunt metine private care merg pe Hamchi, nu înseamnă că cu Hamachi au fost făcute big grin

| Hadden a răspuns:

Jocurile mari / renumite, sunt facute folosind un game engine propriu, scris de cele mai multe ori in C++, folosind DirectX - asta ca sa asigure compatibilitatea si viteza de executie.
Cele mai mici, au fost facute fie folosind un game engine public (gen Unity3D) sau un limbaj de programare cunoscut - de exemplu C#/XNA.

Nu va asteptati ca jocuri de genul: Call of Duty sau Crysis sa fie facute folosind.NET-ul... Oricum nu voi intra in detalii...

Daca vreti sa vedeti cum se face un joc 2D (foarte simplu) in C# si cat este de lucru, aveti aici un mic tutorial: http://www.sharpcode.tk/xna/joc-in-c-sharp-xna-partea1/

@ by the way, se pot face jocuri 3D in C# :D

| fethStreet a răspuns:

Depinde si de joc. Unele au o complexitate foarte mare, care necesita multe programe si diversi specialisti. Pentru a creea un joc gen : Metin2 sau 4Story etc. este nevoie de o echipa specializata in limbaj HTML, C++, JavaScript etc. Gameforge este in stare :). Ca sa faci un joc online multiplayer FPS (Shooter) sau alte genuri recomand Unity 3D il gasesti aici : https://unity3d.com/unity/download... mai sunt alte programe simple gen FPS Creator (cu licenta) insa gasesti versiunea free aici : http://fps-creator.en.softonic.com/. FPS Creator are si noua versiune updatata FPS Creator Reloaded :). Si daca ai un PC Performant poti incerca CryEngine un program excelent il gasesti free aici : http://mycryengine.com/. Daca te-am ajutat FUNDAAA :X.