| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu cat de buna imi este placa video?

10 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Spune-mi exact ce model este si iti spun eu cat e de buna

| GeosBIOS a răspuns:

Placa video poate fi testata cel mai bine folosind niste programe cu denumirea de benchmark-uri. Cel mai renumit in acest sens, pentru placile video este 3DMark-ul

Il gasesti aici http://www.3dmark.com/

| GeosBIOS a răspuns (pentru GeosBIOS):

Varianta basic de 3DMark 11 (foloseste extensiv DirectX 11), ultima disponibila deocamdata, o poti downloada fara probleme (riscuri de virusi samd) de aici http://www.pcworld.com/downloads/file/fid,199909/description.html.

| iulianr a răspuns:

Intra in "Run" (tasta windows + R) si scrii "dxdiag" (fara ghilimele). Acolo ar trebui sa gasesti toate informatiile despre PC-ul tau.

| WR104 a răspuns:

Start-dxdiag
Succes!

| fear1234567 a răspuns:

Scrie in bara de start dxdiag...dai pe display copiaza numele placii video si cauta pe net informati despre ...numele placii tale. apoi te uiti de cat este. Funda?

| SkytterS a răspuns:

Prima data te gandesti la ce vrei sa o folosesti daca e dedicata e mai buna pentru jocuri, integrata e mai buna pentru office, dupa aceea trebuie sa te uiti la specificatii: numarul de core-uri, frecventa, interfata memoriei( ex: DDR2, DDR3, GDDR5, DDR5.), numarul de biti, daca e compatibila cu Direct X 11, CUDA si memoria video 1gb, 2 chiar si 3. Poti vedea toate aceste chesti scriind numele placi pe google in cazul placi nVidia vei gasi site-ul producatorului da de ex: la ATI vei gasi specificatiile pe alte site-uri sau cu alte programe. Sper ca te-am ajutat.

| Dinamyk a răspuns:

Dai click dreapta pe My Computer si dai la properties...si acolo iti scrie tot....si cati rami ai si procesorul

| NeyyMar11 a răspuns (pentru Dinamyk):

Ma din ce photoshop ai luat imaginea :?

| koool2012 a răspuns:

Urmareste un clip pe Youtube in Full HD si daca se misca bine imaginea e placa foarte buna.