| BeingSelfless a întrebat:

Cum aș putea aduna în Excel două numere să fie până în 100%?

De exemplu, o celulă are 1350, cealaltă celulă are 5390, fiecare cu procentul său, iar 100% fiind totalul de 6740, într-o altă celulă.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| helpforyou a răspuns:

Poți folosi următoarea formula:

Introduci totalul într-o celulă (de exemplu, 6740 în celula A1)
Introduci primul număr într-o celulă (de exemplu, 1350 în celula B1)
În celula C1, introduci formula: =B1/A1
Introduci al doilea număr într-o celulă (de exemplu, 5390 în celula D1)
În celula E1, introduci formula: =D1/A1
În celula F1, introduci formula: =SUM(C1:E1)

Acest lucru va calcula procentajul fiecărui număr față de total și va aduna aceste procentaje în celula F1, care va fi egal cu 100%

Nota: Dacă doresti să afișezi procentajele ca procentaje în loc de fracții, selectezi celulele C1, E1 și F1 și apesi pe butonul "Procentaj" din bara de formatare a numerelor.