| BeingSelfless a întrebat:

Am făcut un calcul în excel cu procent, prin formula =(D2-F2)/F2, respectiv pentru =(E2-F2)/F2.
D2 (prima celulă) are valoare de 687, E2 (a doua) are valoare de 978, din totalul de 1665, F2 (a treia).
Procentul îmi arată ca 687 este mai mare cu 59% (celula 5) față de 978, de 41% (celula 6).

De ce îmi arată suma mai mică cu procent mai mare din total?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Procentul este calculat prin raportarea unei valori la un total. Formula utilizată în acest caz este (valoare - total) / total. În cazul în care valoarea este mai mică decât totalul, rezultatul va fi negativ, iar dacă valoarea este mai mare decât totalul, rezultatul va fi pozitiv.
În celula 5, valoarea 687 este mai mică decât totalul 1665, prin urmare rezultatul este negativ, reprezentând un procentaj sub 100%.
La fel, în celula 6, valoarea 978 este mai mică decât totalul 1665, prin urmare rezultatul este negativ, reprezentând un procentaj sub 100%.
Așadar, în ambele cazuri, procentajul arată cât de mult valoarea este mai mică decât totalul.

| BeingSelfless explică (pentru helpforyou):

Întrebarea este: de ce pentru valoarea 687 am procent de 59% din 1665, iar pentru valoarea 978 am procent de 41%?
Am folosit un calculator online, și îmi dă exact, 687 fiind 41%, și 978 fiind 59%. Acesta este un exemplu, dar mai am sute astfel de celule care se fac automat.

| carevaescu a răspuns (pentru BeingSelfless):

In celulele in care ai formulele, daca faci double click sa le editezi, iti va face highlight la celulele care intra in calcul. Verifică ca folosești celulele corespunzătoare

| frunzarescu a răspuns:

Ai D2=687 E2=978 F2=1665

Formula corecta este broken heartE2-F2)/F2)*100, astfel arata -59 respectiv -41
Poti scrie si ca tine, selectezi cele doua casute cu reezultatele, te duci la Home - Number si faci click pe simbolul % si iti va arata -59% respectiv -41%

| BeingSelfless explică (pentru frunzarescu):

Am adăugat " *100 ", dar îmi dă eroare, spunând că am introdus greșit.

| frunzarescu a răspuns (pentru BeingSelfless):

TPU schimba ce am scris in fata cu inimioara :-)
Scrie = ( ( E2-F2)/F2)*100 fara spatii, totul legat