| Alex a întrebat:

Cum caut pe internet driverele pentru placa video si placa de sunet? Avand in vedere prietenul meu nu are niciun CD pentru calculatorul lui. Intreb ce placa de sunet si ce placa video are si dupa aceea caut pe internet? Sau ce fac?

1 răspuns:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ar ajuta dacă ne-ai da numele plăcii de sunet.
Fii atent cum faci.
Dai click dreapta pe "My Computer", te duci la Properties, apoi te duci la tab-ul cu "Hardware" şi apoi te duci la Device Manager.
Placa ta de sunet ar trebui să apară cu un semnul exclamării galben.
Dai dublu-click pe ea şi te duci la "Details". Acolo o să-ţi apară ceva de genul "PCI\VEN_XXXX&DEV_YYYY&...". Unde "XXXX" şi "YYYY" o să-ţi apară ţie un cod de litere majuscule şi cifre.
Iei şi notezi alea şi intri pe http://pcidatabase.com/.
Dai acolo căutare după Vendor şi Device până dai de dispozitivul pe care-l ai tu.
Odată identificat, dai search pe google ce ai găsit tu alăturat de cuvintele "download driver xp" (sau alt sistem de operare).
Astfel ai să găseşti driver-ul corespunzător pentru windows-ul tău.
Îl instalezi şi va merge fără stres.
Repeţi operaţiunea şi pentru placa video.

Succes!