| StGaLLa a întrebat:

Cum conectez un ventialtor de carcasa PC la firele de 4 pini de la sursa tin sa zic ca ventilatoru are conectivitate 3 pini care i-am conectat pe placa de baza si mai are pentru sursa doar ca are doar 2 fire din 4 am citit ceva cu galben si negru sa fie doar da nu-s sigur daca are cineva o explicatie mai buna

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Din cate cunosc, cooler-ul poate fi conectat fie direct la placa de baza (mufa cu 3 pini), fie la sursa (molex /sata). Oricare din variante alegi, ventilatorul trebuie sa se invarta. Nu ai nevoie de ambele mufe conectate simultan.
Cand l-ai montat numai la placa de baza, nu functiona? Nu se invartea?