| vlad255 a întrebat:

Cum creiez o aplicatie sau jocuri? de exemplu ca flappy bird.

9 răspunsuri:
| DaftPunk a răspuns:

Pentru limba romana, apasati tasta 1.

| Pricked a răspuns:

La cum scrii, până şi numele jocului va fi incorect din punct de vedere gramatical.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa "creiezi" aplicatii cand tu nici macar nu stii sa scrii?

Răspuns utilizator avertizat
| artur99 a răspuns:

Degeaba vrei tu sa stii. Nimeni nu iti poate raspunde aici tot ce ai nevoie. In primul rand trebuie sa stii pe ce platforma faci jocul si apoi trebuie sa inveti limbajul respectiv. De exemplu timp de cateva luni am invatat si eu si am facut niste mini joculete pentru browser in javascript. Dar un flappy bird mi s-a parut prea complicat. Teebuie sa faci sa se miste fundalul, sa creasca viteza cand pasarea cade direct in functie de timpul cat a cazut, sa faci link la atingere, sa apara GameOver, etc. Deci trebuie sa stii si fizica si mate si programare...

| artur99 a răspuns:

De exemplu, eu, dupa ce am invatat o saptamana HTML5 canvas + js, cu teste la fiecare lucru nou invatat, am reusit pana la urma sa creez(nu creiez) 2 jocuri. La primul am stat si am lucrat 6 ore: http://artur99.hostyd.com/david/game.php si la al 2-lea am lucrat 7 ore: http://artur99.hostyd.com/david/TicTacToe

Deci nu e asa de greu... Depinde de platforma pe care vrei sa faci jocul...

| DaftPunk a răspuns (pentru artur99):

Foarte dragute jocurile.Dar la primul, level 10 este imposibil.
Am facut 20.000 la lvl 8 big grin

| artur99 a răspuns (pentru DaftPunk):

Mersi :))
Uite aici inca unul la care am lucrat intre timp: http://artur99.hostyd.com/david/game2.php