| windows7ultimate a întrebat:

Cum deblochez toate cele 4 nuclee de la AMD Phenom || x2 550 pe placa de baza MSI 880GM-E41
dau funda, va rog daca stiti sa-mi spuneti

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Ai nevoie de o placa de baza care sa stie ACC (sau echivalent - UCC, NCC). Mai ai nevoie si de noroc.

Apoi citesti cu atentie aici: http://www.overclock.net/......guide.html

Activezi ACC, incerci sa pornesti, daca porneste si vezi 4 core-uri obligatoriu un test de stabilitate (recomand Prime95). Daca totul e ok atunci ai avut noroc si ai facut din Dual Core un Quad Core.

Altfel, nu ai avut noroc:
- daca nu iti mai porneste dai un Clear CMOS;
- daca porneste si nu vezi 4 core-uri atunci dezactivezi ACC;
- daca porneste, vezi 4 core-uri dar nu este stabil din nou dezactivezi ACC.

Eu am reusit sa deblochez un core pe Sempron 140 si aparea ca Athlon II x2 4400e. Din Single Core am obtinut un Dual Core - stabil, l-am folosit cam 8 ani.

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

In primul rand procesorul tau are numai doua nuclee fizice, nu patru. Prin virtualizare, procesorul poate lucra cu 4 nuclee (2 fizice si 2 logice). Pentru asta trebuie sa activezi AMD-V (tehnologia de virtualizare AMD). Cauta in manualul placii de baza si vezi unde se afla optiunea (cel mai probabil in BIOS, in subsectiunea dedicata configurarii procesorului, cauta "CPU Features", "Unlock CPU cores" si "CPU Core Control" ).

| Adrian926a a răspuns:

Pai procesorul tau este x2 deci 2 nuclee, nu poti avea mai multe nuclee laughing poate sunt alte modele de procesoare tot amd phenom 550 si alea au x4 dar al tau e x2 deci nu se poate ce zici tu.

| windows7ultimate explică (pentru Adrian926a):

Procesorul asta se deblocheaza placa de baza are unlock core cica pe cutie, dar nu stiu dc nu ia 4 core, am umblat peste tot, cand setam unele setari trebuia sa dau rr la bios de la bateria aia mica

| windows7ultimate explică (pentru Adrian926a):

Ba se poate ma, uita-te pe yt acelasi procesor laughing, dar nu stiu cum fac pe placa asta de baza!