| anonim_4396 a întrebat:

Cum e mai bine sa tii laptop-ul (cu baterie sau fara baterie) in priza?

13 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Cu baterie, cine te-a învățat pe tine că trebuie să o scoți? Laptop-ul a fost conceput pentru portabilitate el merge pe baterie cât ești în deplasare, în rest stă la priză ca orice calculator, și nu se scoate bateria! Dacă scoți bateria în afară de faptul că bateria în timp își va pierde din putere se poate strica mult mai repede puntea de alimentare a laptop-ului.

| vangaelis a răspuns:

Cu baterie.

| PVAAVU a răspuns:

Depinde de cata baterie are. Daca are sub 20%-cu priza, daca are peste 50%-fara.

| Athée a răspuns:

Cu baterie, il protejezi cand e o pana de curent.

| geohandmade a răspuns:

Mai bine e fara baterie. Daca tii bateria e bine ca saptamanal sa il decuplezi de la priza si sa il lasi pe baterie pana se inchide si dupa sa il conectezi iar la curent. Daca nu faci asta ramai fara baterie. Eu am stricat 2 baterii pentru ca nu am stiut cum sa le utilizez.

| deM0 a răspuns:

Cu baterie dar cand e full mai scoate de la incarcat si stai doar pe ea... dupa aia baga iar firu si tot asa..pe fir fara baterie e cam riscant ca poti arde componentele laptop-ului. happy

| kind4r a răspuns:

Daca il ti in priza si sti ca nu ti se ia prea des curentul ar fi mai bine sa il ti fara baterie, deoarece daca sta prea mult s-ar putea distruge si dupa aceea o sa te mai tina foarte putin.

| Azµre a răspuns (pentru kind4r):

Total greșit, bateria nu moare, deoarece laptop-urile au circuit creat pentru păstrarea acesteia, când se încarcă se decuplează încărcarea bateriei iar când această scade sub un prag de 90% se cuplează la încarcare iarăși și în felul acesta se păstrează un ciclu de întreținere, sunt create cu cap exact din cauza asta în cazul în care lași prea mult în priză să nu se strice și tot odată dacă nu îl folosești pe baterie să păstreze un ciclu de încarcare pentru întreținerea acesteia.

| kind4r a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc pentru informate, pe toata lumea pe care am intrebat imi zicea exact ce am zis eu mai devreme big grin

| Azµre a răspuns (pentru kind4r):

Stai liniștit mulți așa fac, am auzit și eu treaba asta îți spun din experiență și din domeniu, am lucrat în domeniu it, lucrez în electronică și electrotehnică și știu despre ce e vorba. Să ai o seară plăcută.

| RAY a răspuns (pentru Azµre):

Daca il tin in priza cu bateria la 100 la suta nu se strica nu?

| ViLLaS a răspuns:

Eu il tin mereu cu bateria bagata si nu mi s-a intamplat nimic bateria fuctioneaza la felwinkingdeci cu bateria bagata findca poate se mai opreste curentul si ti se stinge asa daca ti bateria bagata nu o sa ai parte de asemenea surprizewinking

| amalusk a răspuns:

Cu baterie. asa zic eu.