| David23445 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, un laptop cu baterie are ceva daca il tin mereu conectat la priza?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu are nici-o problemă.

| David23445 explică (pentru Frank51):

Multumesc auziem ca se umfla bateria de aceea am intrebat

| RalucaStefaniaMaria a răspuns (pentru David23445):

Cu mare plăcere!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, nu ar trebui sa fie nici o problema.
Electronica de comanda al incarcarii bateriei ar trebui sa blocheze complet curentul de incarcare, daca bateria este incarcata 100%.
In practica insa, blocarea nu functioneaza la orice aparat, nici la produsele unor firme consacrate, astfel se poate produce supraincarcare (care imbatraneste mai repede baterie). Chiar si la aparate de acelasi model pot fi exemplare la care blocarea functioneaza corect si sunt la care nu.

| valentingb a răspuns:

Imi pare rău că ai dat fundă așa grăbit.
Da, are. Bateriile pe bază de litiu se încălzesc in timpul încărcării. În momentul în care electronii trec de la anod la catod și invers, pe materialul de mijloc apar dendrite. Acestea cresc în mărime odată cu fiecare încărcare, și ajung de creează contact direct între anod și catod, bateria nemaifiind folositoare la acel moment. În continuare, vei fi obligat să ții laptopul conectat la priză non-stop în timpul folosirii, iar asta va duce la continuarea creșterii dendritelor. Acestea vor înțepa anodul și catodul, spărgând chiar și învelișul exterior. Litiul se poate astfel prelinge, bateria poate exploda la contact cu oxigenul din aer iar tu te poți otrăvi cu litiu. Nu este mortal.
Latopul are baterie cu un scop: ca să fie pus la încărcat apoi scos din priză și dus undeva unde nu ai sursă de curent electric. De asta s-a pus bateria aia acolo, nu s-o ții non stop în priză. Nu e așa greu să scoți mufa din laptop.
Dacă e fenomenal de greu, ia un prelungitor cu întrerupătot. Oricând e plină bateria, apasă întrerupătorul.

| Yuoia a răspuns (pentru valentingb):

Dar folosindu-l fara baterie, in priza fiind, este bine?
Ca sa pastrez bateria pentru deplasari.

| valentingb a răspuns (pentru Yuoia):

Poți, doar că dacă se întrerupe curentul, se închide. Doar să ai asta în vedere în caz că lucrezi la un proiect, ceva.

| Yuoia a răspuns (pentru valentingb):

Multumesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate i bateria din el cand il folosesti in priză

| David23445 explică:

Vă mulțumesc mult pentru informații!

| David23445 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru informații

| RalucaStefaniaMaria a răspuns:

Bună! Da, laptopul meu a stat mereu conectat la priză timp de 3 luni.Acum dacă vreau să îl folosesc trebuie să îl bag in priză, dacă nu, el pur si simplu nu se aprinde

| David23445 explică (pentru RalucaStefaniaMaria):

Da multumesc am inteles deci trebuie sal mai deconectez