| Geo996 a întrebat:

Cum evolueaza tehnologia, adica de ce este nevoie de timp ca sa evolueze? Acum 2000 de ani nu era tehnologia asa dezvoltata ca in zilele noastre doar pentru ca nu erau oamenii destul de inteligenti sa o descopere sau le lipsea ceva?

Răspuns Câştigător
| InvatamProgramare a răspuns:

Geo tehnologia evolueaza in pasi mici. O poti vedea ca pe un zid facut din caramizi puse una peste alta. Sa luam exemplul procesoarelor.
1. Initial pe centimetrul patrat incapeau putine tranzistoare deci puterea de calcul pe centumetrul patrat era foarte mica, de aceea un calculator decent avea cateva sute de kilograme.
2. In timp au invatat sa reduca distanta dintre tranzistoare astfel incat densitatea de tranzistoare pe centimetrul patrat a crescut, deci a crescut capacitatea de calcul.
3. de asemenea in timp au invatat sa faca tranzistoare si mai mici, ceea ce inseamna si mai multa putere de calcul pe cemtimetrul patrat.
S-au intamplat astea asa cum ai pocni din degete? Nu initial cand au incercat a le faa mai mici acceste fie nu functionau, fi e se ardeau mai repede, de aceea a trebuit sa perfectioneze aceasta tehnologie pana cand marja de eroare a devenit foarte mica.
Si asa se intampla (pasul 1 si pasul 2) cu fiecare generatie de procesoare. Practic daca nu am fi invatat niste lectii de la generatia anterioara de procesoare nu am fi fost capabili sa cream actuala generatie de procesoare. Acum intelegi de unde paralela cu zidul de caramizi?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Spre binele nostru, Dumnezeu a interzis dezvoltarea ei în acele vremuri.
Dacă tehnologia de astăzi ar fi fost existentă acum 2mii de ani în urmă -sau mai mult-, nu vreau să-mi imaginez cu ce ne-am fi hrănit astăzi, și cât de puțini am fi fost pe suprafața planetei. Pentru că tehnologia distruge pământul la propriu cu tot ce este pe el, și tot ce este deasupra lui. Nu știu dacă astăzi ar mai fi existat stratul de ozon.
Dar Dumnezeu știe că tehnologia distruge pământul.

Cartea lui Daniel care exista pe vremea aceea cu mulțimea ei de profeții date de Dumnezeu, nu a fost îngăduită ca să fie înțeleasă decât "la vremea sfârșitului".
"Tu însă, Daniele, ţine ascunse aceste cuvinte şi pecetluieşte cartea până la vremea sfârşitului. Atunci mulţi o vor citi, şi cunoştinţa va creşte." (Daniel.12:4)
Căutând alte traduceri ale versetului de mai sus am găsit următoarele:
Daniel 12:4 King James Version (KJV)

"But thou, O Daniel, shut up the words, and seal the book, even to the time of the end: many shall run to and fro, and knowledge shall be increased."

Partea a doua a versetului m-a atras cel mai mult, care în alte traduceri ne face să înțelegem că timpul sfârșitului este vremea când oamenii vor călători "încoace și încolo" cum nu s-a mai făcut asta până acum.
GOD'S WORD® Translation
"But you, Daniel, keep these words secret, and seal the book until the end times. Many will travel everywhere, and knowledge will grow."

https://biblehub.com/daniel/12-4.htm

| IsabelaIssa a răspuns:

Oamenii în timpuri erau destul de inteligenți. Erau învățați de alte ființe superioare tot felul de lucruri. Așa au ajuns să construiască de exemplu piramidele, ce oamenii de astăzi nu înțeleg cum au fost făcute. Toată arhitectura antică este realizată cu o perfecțiune ce nu poate fi egalată cu tehnologia de astăzi. Sunt multe de spus. Dar dacă într-adevăr te interesează cu adevărat subiectul, cercetează mai mult.

| Yuoia a răspuns:

"nu erau oamenii destul de inteligenti acum 2000 de ani nu era tehnologia asa dezvoltata" dar au facut lucrari despre care noi cu tehnologia dezvoltata si cu inteligenta cu care ne laudam, nici macar nu intelegem cum le-au putut face. Bajbaim si suntem depaaaarte de a le putea reproduce.

| Digikey a răspuns:

Nici tu nu esti prea inteligent.

| Algo098 a răspuns:

E nevoie de noroc, cercetare, imaginatie, cunostinte (baza). Daca pornesti de la 0, nu poti ajunge la ultimele rezultate direct. Cand ai o baza, poti sa urci mai sus. Cu 2000 ani in urma, baza era mai jos si nu se putea ajunge direct la ce este astazi. Le lipseau cunostintele de astazi happy (care imi lipsesc si mie).

| AwGenetix a răspuns:

Eu ti-as desemna pe loc premiul pentru cea mai tare intrebare a secolului. sa stii ca vorbesc serios.

e simplu insa raspunsul tau. pe vremuri, au fost descoperite majoritatea lucrurilor importante. pentru ca erau oameni deosebiti de inteligenti, care aveau preocupari de mici, erau curiosi si evolutia nu intarzia sa apara.

acum, sunt doar obeji care bat toata ziua pe cateva butoane gen: "W, A, D, S" eventual clik, adica creierele s-a rezumat la atat.
ce evolutie mai vreti sa aveti voi de-acum incolo?