| nWoOvidiu a întrebat:

Cum fac sa mearga toti rami la windows7?
salut am windows7 pe x34 biti si am 3 GB rami iar cand dau propetiers la my computer imi arata cei 3 GB rami si in paranteza scrie (1 usable) cum pot face ca calculatorul meu sa foloseasca toti cei 3 gb de rami plz spuneti-mi cami merge asa de greucrying

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Citeste asta: http://support.microsoft.com/kb/978610
si cand ai timp asta: http://www.tutorialepc.ro

10 răspunsuri:
| RoBoT93 a răspuns:

E foarte simplu, eu am windows 7 64 bits. Imi citea toti cei 8 GB ram dar doar 3.98 erai utilizabili.
Nu stiu ce legatura are, dar schimba ramii intre ei, adica sa muti placuta de rami pe alt slot ( daca ai 2 o sa fie usor )
Daca au aceeasi frecventa asta ar fi problema, daca sunt frecvente diferite si alta firma e posibil sa se bata cap in cap.
Dar incearca cu metoda care am zis-o mai sus!
bafta.

| crisss27 a răspuns:

Windows 7 pe 64 biti cel pe 34 foloseste doar 2 gb ram.Ce procesor ai?

| nWoOvidiu explică (pentru crisss27):

Procesor de 1, 6 ghz

| nWoOvidiu explică (pentru crisss27):

Am un procesor de : 1, 6ghz.

| crisss27 a răspuns (pentru nWoOvidiu):

Daca ii stii si numele?

| nWoOvidiu explică (pentru crisss27):

Ati catalist se cheama placa mea video

| crisss27 a răspuns (pentru nWoOvidiu):

Nu numele la placa video ci la procesor

| nWoOvidiu explică (pentru crisss27):

Asta este numele: Intel(R) Celeron(R) CPU E1200 @ 1. 60GHz.

| crisss27 a răspuns (pentru nWoOvidiu):

Pe acest procesor nu poti instala windows de 64 biti si atunci o sati recunoasca cel dee 32 biti doar 2 gb ram.O solutie ar fi schimbarea procesorului(daca ai bani).

| nWoOvidiu explică (pentru crisss27):

Asa m-am gandit si eu, dar acum am procesor de 32bit dar doar 1 gb ram il recunoaste si nu stiu ce sa fac