| AngryBirds a întrebat:

Cum functioneaza internetul?

2 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Noi trimitem date unor servere cand accesăm un site iar ele trimit date calculatorului ce accesează site-ul. Practic este un "sent - received".
Paginile web sunt create din cod HTML si CSS (foaia de stil, adica interfata grafica).

| al3xander a răspuns:

E cam complicat sa-ti expplic intr-un singur post. functioneaza cu diferite protocoale
IP - adresa
TCP/UDP - de transferat date
FTP - de transferat fisiere
HTTP - protocol text (pentru site-uri)
dupa putem ajunge la retele care sunt de mai multe feluri, insa internetul este o retea globala.