| norishor11 a întrebat:

Cum functioneaza masina de spalat rufe? Ce componente are, in ce masura intervin acestea, care este fluxul de energie in interiorul masinii.

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Este construita din urmatoarele parti principale:
-sistemul de spalare
-carcasa masinii
-instalatia electrica
-instalatia de protectie
-storcatorul manual

A.Sistemul de spalare
Se compune din urmatoarele elemente :
-bazinul de spalare :executat din tabla in forma prismatica; trebuie realizata o buna etanseitate a locurilor de imbinare.
-rotorul hidraulic :in forma de disc cu palete, executat din bachelita si montat lateral sau pe fundul bazinului.
-mecanismul de transmitere a puterii de la motorul electric la rotor :constituit din doua roti si o curea trapezoidala.
-furtunul de golire :format dintr-un tub de cauciuc si care serveste la evacurea apei din bazin.
B.Carcasa masinii
Are scopul de a proteja sistemele si mecanismele masinii si totodata de a da acestuia un aspect placut si practic.Se compune din urmatoarele parti :
-sasiul
-mantaua
-masca
-capul
C.Instalatia electrica
Are ca scop asigurarea alimentarii masinii cu energia electrica necesara functionarii.Este formata din :
-cordonul de racordare prevazut cu fisa bipolara cu contact de protectie.
-intrerupatorul pentru punerea sau scoaterea din functiune a masinii de spalat.
-releul de pornire si protectie destinat pentru pornirea si protectia motoarelor monofazate cu faza auxiliara de pornire; el intrerupe in mod automat circuitul electric atunci cand motorul absoarbe de la retea un curent mai mare decat cel admis.
-motorul electric pentru actionarea rotorului hidraulic.

4 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

In linii mari:un programator, de obicei electronic(un fel de calculator)deci creierul masinii, un element de executie care e motorul(cu 2 sensuri si trepte de viteza)si niste elemente de comanda gen buton pornire, senzor prezenta apa, usa inchisa, filtru infundat, presiune apa etc.De asemenea mai au si o rezistenta pentru incalzirea apei.Asta din punct de vedere electric.Mecanic are un tambur actionat de motor printr-o curea si niste contagreutati care intervin in procesul de stoarcere.

| otypa a răspuns:

Daca ti-ai cumparat o masina de spalat rufe.prima data ar trebui sa citesti instructiunule pe care le-ai primit cand ai cumparat masina.acolo vei gasi tot, 1. tabalul cu programe
2. date de comsum, de apa si energie
3.introducerea detergebtului si aditivilor
4.inchiderea usii si alegerea programului
5. pornirea programului
6. terminarea programului
7.selectionarea unui nou program, a vitezei de centrifugare, a optiunulor dupa pornirea programului
8. xcam asta e tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu nevoie de putin ajutor happy
Am o masina de spalat Whirlpool AWG 640 si nu am manual de utilizare, etc.Si mi-as cam dori sa o si folosesc happy. Stiu ca are doar 2 furtunuri, unul de evacuare si cel de alimentare cu apa...si cablul de bagat in priza.Insa, as dori sa stiu daca e ceva anume ce ar trebui sa fac sad...Ma refer la robinetul de apa, daca ii dau drumu'...am impresia ca explodeaza furtunul...Sunt curioasa daca este atat de simplu sa o folosesc, adica sa pun furtunul la apa, sa alimenteze, i8l deschid, si cel de evacuare a apei...si gata.thinking Multumesc mult happy

| lilstar a răspuns:

@ cristian mersi:X de asta aveam nevoie la un proiect la fizica si cat am cautat toata ziua si nu am gasit:X m-ai ajutat fara sa vreibig grin