| florentyna a întrebat:

Cum functioneaza programul de prespalare?
am achizitionat un model wirlpool mai vechi second si mi-a anulat cineva furtunul de apa de la detergent, lasand sa curga apa numai in compartimentul de prespalare, masina porneste merge ceva timp si se opreste... de ce? din cauza anularii furtunului respectiv?
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Acel furtun practic distribuia apa catre detergent...acum masina ta "considera" ca nu are apa si nu poate spala cum trebuie, de aceea se opreste programul... e ca un ciclu, daca un element nu functioneaza cum trebuie se anuleaza tot...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oricare masina de spalat are o serie de senzori care conditioneaza functionarea in cursul unui ciclu de spalat.
Daca are un senzor de existenta a detergentului pentru spalare normala, acesta nu poate sa "vada" detergentul, moment in care se opreste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Rezolvarea: toarna tu, cu halba, apa potabila in compartimentul deteregentului- va aluneca in cuva (acolo unde este si senzorul ce va permite continuarea spalarii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Rezolvarea: toarna tu, cu halba, apa potabila in compartimentul deteregentului- va aluneca in cuva (acolo unde este si senzorul ce va permite continuarea spalarii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am alta intrebare daca poate sa imi raspunda cineva.
In compartimentul de prespalare ce anume se pune: detergent sau clor sau ambele?
Va multumesc