| tteo91 a întrebat:

Cum imi dau seama ca o placa de baza e model mai nou? pe socket 1155 sau 1150?. fara sa o instalez in pc.

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dupa model?

| tteo91 explică (pentru sltlp):

Da dupa model ..de exemplu daca pe placa scrie Asrock H81M-HDS, cum imi dau seama pe ce socket e?

| sltlp a răspuns (pentru tteo91):

Dai pe google placa si vezi la specificatii... http://www.asrock.com/mb/Intel/H81M-HDS/?cat=Specifications Supports 4th Gen Intel® Core™ i7 / i5 / i3 / Xeon® / Pentium® / Celeron® in LGA1150 Package.
Oricum, 1150 e mai nou decat 1155

| tteo91 explică (pentru sltlp):

Da asta stiam si eu sa fac sa dau pe google si sa vad. dar daca merg la cineva sa cumpar o placa si nu stie ce socket e, si nici sa nu pot intra pe net sa vad detalii, cum fac sa stiu?

| tteo91 explică (pentru sltlp):

Dupa ce imi dau seama?

| sltlp a răspuns (pentru tteo91):

Nu iti dai seama. Cel mult sa scrie pe cutie.

| tteo91 explică (pentru sltlp):

Ba da ai cum sa iti dai seama dupa modelu chipset de ex Asrock H81M-DGS R2.0 are chipsetul h81, primele cifre de pe placa ( modelu ) *H81*M-DGS asta e chipsetul si socket 1150. si eu vreau sa stiu toate modele de chipset de pe placa de baza cu socket 1155 si socket 1150. adica dupa chipset.

| sltlp a răspuns (pentru tteo91):

Cauti pe google http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1155 dupa fiecare socket in parte si ai sa gesti pe wikipedia. acolo ai pentru 1155, si sunt spre ex B65 h81, q67, h67, p67, z68, b75,q75, q77, h77, z75, z77

| tteo91 explică (pentru sltlp):

Da

| sltlp a răspuns (pentru tteo91):

H61 nu exista pe 1150. si wtf, e 2014. ia un telefon cu net si cauti daca e.

| tteo91 explică (pentru sltlp):

N-am tel laughing)

| sltlp a răspuns (pentru tteo91):

Sa fim seriosi. Lasa placile de baza atunci si ia un smart.

| stlucian a răspuns:

1150 este cel mai nou, astfel încât ar fi cea mai buna alegere.

Mai multe:

http://videotutorial.ro/......l-haswell/

| hp8510p a răspuns:

1150 este mai noua