| sodobar a întrebat:

Cum imi fac un site,sau altceva prin care sa fac bani pe net, vreau sa explicati foarte foarte foarte clar.Eu nu prea stiu engleza

5 răspunsuri:
| eurynomus a răspuns:

Cauti de munca pe: ejobs, bestjobs, tjobs etc si nu astepti sa stai acasa k tartoru cu un site in fata si sa curga banii! big grin

| sodobar explică (pentru eurynomus):

Eu vreau ca asta cu site sa fie hobby plus ca nu am 18 ani ca sa pot sa ma angajez, probabil ca nu stii dar sunt destui care fac ban din internet

| κλάους a răspuns (pentru sodobar):

Sunt destui care fac bani pe internet, te cred, pentru ca si eu fac website`uri, dar NU incepatori!

De la a nu stii nimic, pana la a face bani pe internet, este un drum MARE de parcurs, o adevarata "calatorie", daca as putea sa spun asa.

Poti face bani cu un blog, pe care sa scrii zilnic, si sa-ti vina vizitatorii si sa apese pe reclamele de la Google Adsense (adsense.google.com)

Dar, daca nu scrii nimic, sidaca nu faci reclama la blog, nu o sa vina nici un vizitator, si nici nu o sa ai click`uri pe reclame.

Pentru un blog, cu reclame Adsense, iti recomand blogspot.com, pentru ca e de la google, si-ti explica, intr-un fel, unde si cum se pun reclamele pentru a se "vedea" mai usor, si, in plus, le poti pune direct din panoul de control de la Blogspot.

Daca vrei un site, pe care sa pui mai multe (de ex, jocuri de download, muzica, sa-l customizezi mai mult) iti recomand uCoz.com.

Acum, daca CHIAR vrei sa castigi bani pe internet (cum o fac oamenii care spui tu) iti recomand sa citesti despre SEO (Search Engine Optimization), despre HTML (Hypertext markup language), si despre CSS (Cascading Style Sheet). Cu astea trei, invatate bine, poti crea un site static super, care sa-ti aduca ceva ceva... DAca vrei mai mult decat "ceva ceva", poti invata si PHP (PHP: Hypertext Preprocessor).

Acum... nu mai este nimic de spus, decat sa citesti mai multe pe internet despre Google Adsense, si cum sa faci bani pe internet.

P.S. invata Engleza, o sa te ajute foarte mult, mai ales in domeniul asta.
P.S2. Acest domeniu este unul FOARTE serios, daca vrei doar pentru "hobby" mai bine nu incepe, pentru ca o sa te enervezi degeaba...

| sodobar explică (pentru κλάους):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, o sa am timp sa ma documentez pentru ca nu am inca varsta de angajare, ma bucur ca sunt si oameni moderni cum esti tu, nu numai oameni care au o gandire invechita care pentru ei munca inseamna doar sa dai la sapa

| κλάους a răspuns (pentru sodobar):

Trebuie sa ne modernizam, nu-i asa? Nu putem ramane mereu la sapa. Nu putem sa ne facem copiii slugile sepelor, doar pentru ca noi nu am reusit sa scapam de sepele parintilor...