| CatalinVictor1985 a întrebat:

Cum instalez Google Play pentru PC?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Google play e pentru android, nu merge in windows. Daca in browserul din PC se intra pe acelasi cont google ca si pe telefon atunci se poate initia instalarea unei aplicatii din google play pe telefon. Acelasi lucru se poate face si din telefon. Pentru a rula aplicatii android in windows trebuie instalat un emulator android: memu, bluestacks,... https://www.androidauthority.com/best-android-emulators-for-pc-655308/

| CatalinVictor1985 explică (pentru halogen001):

Am primit emai ca să transfer profilul de la un cont, pe noul lor domeniu. Vechea bază de date va fi ștearsă, iar ei spun ce trebuie să fac ca să-mi păstrez contul. Urmărește instrucțiunile... Ideea este ca eu nu folosesc internetul pe telefon pentru ca nu vreau. Acolo am 3 variante: Google Play, App Store si App Gallery. Nu inteleg de ce nu exista varianta pe PC, pentru ca asa ar fi normal.

| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Pentru ca sitemul de operare de pe PC e una sistemul de operare pentru mobile e alta.

Daca e greu de inteles asta cum de erai mare expert in retele 5G anul trecut? Loool

| CatalinVictor1985 explică (pentru suntserios):

Este greu de inteles de ce ei nu ofera o varianta pe PC, pentru ca nu toti oamenii sunt dependenti de telefoane. Nu ofera nici o varianta, dar sper ca acel program pe care l-au oferit 3 useri ma va ajuta. 5G e una, iar miile de programe din telefoane, de pe pc si de pe alte dispozitive e cu totul altceva. Tu ar trebui sa stii acest lucru, doar nu vrei sa stim aproape tot in legatura cu aceste mii de programe? intereseaza-te ce face 5G si dupa aia sa mai vorbesti. Nu meriti acest titlu de userul anului, dar bine, tu nu ai o viata si depinzi de acest site. Asta trebuie sa intelegi tu. Nu mai face comparatii intre 5G si programe de software fiindca lucrurile sunt total diferite.

| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Pai un expert ca tine in 5G ma gandesc ca ar face diferenta intre o aplicatie de mobile si una de PC. Zic si eu doar.

| CatalinVictor1985 explică (pentru suntserios):

Stiam la ce foloseste Google Play, dar in mod normal ei ma cam obliga sa folosesc telefonul, ca sa nu pierd accesul definitiv la acel cont. Varianta unui program care sa ma lase sa-mi pastrez contul nu o stiam.

| halogen001 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Da, Google play e doar pe android ca acolo merg aplicatiile. Emulatorul android e ca un fel de simulator de telefon care merge in calculator si are google play, deci poti sa nu mai folosesti deloc telefonul si tot intri pe google play din emulator. E ca si cand ai avea inca un telefon cu android.

| CatalinVictor1985 explică (pentru halogen001):

Am cautat si am gasit cate ceva. Instalez maine si rezolv problema. Multumesc frumos pentru ajutor. https://www.androidauthority.com/best-android-emulators-for-pc-655308/

| halogen001 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Cu placere. Eu am incercat Nox, Bluestacks si Memu si au mers toate. Acum am memu instalat si are Play Store.

14 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu trebuie sa instalezi nimic, intri cu browser-ul.

| CatalinVictor1985 explică (pentru Dismally):

Nu permite cand dau pe Instalati. Acest cont Google nu este asociat încă unui dispozitiv. Accesați aplicația Play Store pe dispozitiv înainte să instalați aplicați. Nu am idee de unde se acceseaza din moment ce nu arata nici un program de instalare. O bataie de joc...

| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Nu e bataie de joc ca nu stii tu sa il folosesti.
Google Play e pentru dispozitivele cu Android nu pentru PC.

| Dismally a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Vezi ca majoritatea aplicatiilor de acolo sunt pentru telefoanele mobile cu android, nu ai cum sa le folosesti pe PC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blue stacks

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Instalezi Bluestacks, la mine a mers. Deci intri cu Bluestacks ca sa mearga Google Play. Desigur trebuie sa intri si cu un cont. Si sa ai un calculator bun.