| amuitat a întrebat:

Cum instalez windows7 din bios?
am dvd cu win7 dar nu stiu sal instalez cine imi poate spune pe pasi?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Ca sa poti instala w7 de pe dvd, trebuie pornit calculatorul de pe dvd.

In bios exista o ordine de pornire a calculatorului.
Daca in bios e pus dvd-ul pe primul loc si hard disk-ul pe locul 2, la pornire calculatorul verifica daca in unitatea de dvd este un dvd de pe care se poate porni. Daca nu gaseste dvd sau daca dvd-ul nu e facut pentru pornirea calculatorului, atunci trece la a 2-a unitate si anume trece la hard disk si daca aici e instalat windows-ul, porneste windows-ul.

In mod normal nu e nevoie sa intri in bios.

Poti verifica daca dvd-ul e primul in lista unitatilor de pe care poate porni calculatorul:

Se porneste calculatorul, se apasa butonul unitatii dvd, se introduce dvd-ul.

La pornirea calculatorului cu dvd-ul deja introdus in unitatea de dvd, pentru scurt timp trebuie sa apara scris pe ecran "press any key to boot from cd". Daca apare acest scris, nu e nevoie sa mai intri in bios. Cum apare acest mesaj, se apasa orice tasta si se va porni meniul de instalare windows de pe dvd.

Dcaca nu apare mesajul "press any key to boot from cd", atunci unitatea de dvd nu e prima unitate de pe care porneste calculatorul si trebuie pusa in bios pe primul loc in ordinea de bootare (pornire).

Cum se intra in bios: http://olivian.ro/taste-bios/

http://playtech.ro/2014/comenzi-pentru-bios/

In bios se cauta acel meniu unde poate fi stabilita ordinea unitatilor folosite de calculator la pornire si se pune pe primul loc unitatea de dvd iar pe locul 2 hard disk-ul. http://cristianls.ro/......-pendrive/

Meniul din bios depinde de modelul biosului - se citeste in instructiunile placii de baza.

Daca putem deja porni calculatorul de pe dvd, cum apare mesajul "press any key to boot from cd", se apasa o tasta si porneste instalarea windows-ului
http://nib.ro/......u-imagini/

Mai poti cauta pe google sau youtube instalare windows 7 si vei vedea mai multe exemple de instalare.
Se poate face instalare in mod upgrade cand se reinstaleaza peste vechiul windows cu pastrarea programelor deja instalate, se poate instala in mod custom(advanced) cand iti permite sa alegi locul in care se instaleaza, poti modifica partitiile (stergere, creare, formatare, extindere,...)