Cum iti poti proteja dispozitivele cu Android?

Adresa de e-mail, numarul de telefon, adresa, locatia curenta sau fisierele personale pot fi valoroase in mainile unor oameni cu intentii dubioase. Majoritatea utilizatorilor de dispozitive mobile tind sa acorde o importanta redusa securizarii acestora, considerand ca daca nu le folosesc pentru operatiuni financiare sunt feriti de pericole.

Cele mai multe persoane nu constientizeaza riscurile principale asociate utilizarii dispozitivelor mobile: atacurile de tip phishing, aplicatii ce incarca factura telefonica (apeland sau trimitand mesaje la numere cu suprataxa), colectarea datelor personale (care cel mai probabil vor fi vandute unor terti), adware (publicitate agresiva) si lista poate continua.

Utilizarea unei solutii antivirus pentru Android ofera protectie impotriva scam-urilor sau atacurilor phishing, a aplicatiilor ce contin adware sau malware (inclusiv cele care incarca factura telefonica). De asemenea, multe dintre solutiile de securitate ofera si protectie in caz de furt.

Bitdefender Mobile Security (se poate descarca gratuit din Google Play) este o solutie de securitate pentru dispozitivele cu Android si foloseste scanarea in-the-cloud pentru a detecta cele mai noi amenintari. Solutia ofera informatii despre cerintele aplicatiilor, cum ar fi accesul la internet sau la date personale, ori utilizarea serviciilor cu plata, ajutand utilizatorul sa faca alegeri corecte cu privire la confidentialitatea si securitatea datelor. In plus, solutia de securitate alerteaza utilizatorii atunci cand acceseaza pagini ce contin programe periculoase, tentative de phishing sau frauda.

Practic, solutia de securitate permite utilizatorilor sa urmareasca permisiunile cerute de fiecare aplicatie nou instalata. Acestea sunt ordonate intr-o lista, iar cele care incearca sa se conecteze la internet ori sa acceseze informatii confidentiale (cum ar fi lista de contacte, mesaje, evenimente din calendar, galerie de imagini) sunt usor de identificat. Aceasta functie este utila mai ales pentru identificarea aplicatiilor ce au acces la serviciile cu plata (de exemplu efectuarea de apeluri sau trimiterea de mesaje text).

Solutia ofera si protectie Anti-Theft, cu posibilitatea monitorizarii locatiei dispozitivului dintr-o platforma web si trimiterea de comenzi prin SMS. Modulul Anti-Theft asigura localizarea, blocarea sau stergerea informatiilor de la distanta, ori transmiterea de mesaje catre dispozitiv.

Voi folositi un antivirus pentru dispozitivele mobile?

Laptopnews.ro

29 răspunsuri:
| laptopnews explică:

Va multumim tuturor pentru raspunsuri! happy

| DenisIonut01 a răspuns:

Antivirus! eu folosesc Avast

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Eu folosesc avast pentru telefonul meu android.L-am descarcat de pe google play.Si bitfender e un antivirus foarte bun.Cred ca am sa il schimb cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau mai usor, cu Android Device Manager.

| MetalForever a răspuns:

Nu,nu folosesc antivirus, dar am grija ce descarc, de exemplu ce firma l-a publicat.Nu descarc orice, mai mult il folosesc pentru a vorbi si pentru muzica.Am un Samsung Galaxy S2.

| laptopnews explică (pentru MetalForever):

Multumim pentru raspuns! happy

| Beretta a răspuns:

Eu folosesc avast

| Anonim5566 a răspuns:

Exista antivirusuri speciale, farte bune. Avast de exemplu.

| laptopnews explică (pentru Anonim5566):

Ni-l recomanzi? L-ai folosit? happy

| Anonim5566 a răspuns (pentru laptopnews):

Eu personal nu, pentru ca eu nu am Samsung, dar stiu foarte multe persoane care il folosesc si care, la randul lor il recomanda ca fiind cel mai bun.

| 50deBANI a răspuns:

Incearca AVG...este foarte simplu si foarte eficient

| blueangel99 a răspuns (pentru 50deBANI):

Şi eu am AVG. Merge strună, săracul, face scanare în fiecare zi, la orice aplicaţie descarc, deci nu se atinge nimeni de datele mele laughing

| justanotheruseroftpu a răspuns:

Eu folosesc kaspersky mobile security(costa) cu care poti sterge datele in caz de furt, poti localiza telefonul etc..., pe langa asta am activat cryptarea telefonului cat si a cardului SD(optiune disponibila in setarile telefonului), un plus ce folosesc eu e folosirea unui server vpn pentru a cripta traficul de internet, eu mi-am creat un servar vpn pe pc'ul de acasa, folosind LogMeIn, iar pentru sincronyzarea pozelor folosesc un server ftp creat pe pc'ul meu si applicatia folder sync pentru android, contactele sunt trimise pe un server ldap creat tot pe pc'ul meu, o aplicatie utila ar fi si tasker, poti programa telefonul sa execute anumite actiuni automat dupa locatie ora eveniment etc.

| laptopnews explică (pentru justanotheruseroftpu):

Multumim pentru raspuns si detalii! happy

| coregame a răspuns:

Da eu am galaxy s2 si am AVG!

| laptopnews explică (pentru coregame):

Multumim pentru raspuns! happy

| tay587458975 a răspuns:

Pai intra in Google Play si dai la Cautere si Cauti
Avast si il downloadezi si til instalezi asa il protejez eu tableta.dar din pacate s-a blocat ca nu mai stiam parola

| laptopnews explică (pentru tay587458975):

Am inteles! Multumesc pentru sfat. Imi pare rau pentru incidentul tau! happy

| SuperFanRap a răspuns:

Ia-ti Lookout Security si ai mai multe avantaje!winking

| laptopnews explică (pentru SuperFanRap):

Multumim pentru sfat! happy

| Abby1516 a răspuns:

Utilizarea unei soluții antivirus pentru Android oferă protecție împotriva scam-urilor sau atacurilor phishing

| ȘĂPTI a răspuns:

Salut. Vas sugera sa nu folositi Google Play ca mie imi ia o gramada de bani am intrat si in minus cu 645 lei fara sa stiu

| Ciocan_Vali_1993 a răspuns:

Incearca McAfee Internet Security Suite.

| Coman_Ciprian_1996 a răspuns:

Salut.Instaleaza avastu-ul si ai grija sa nu accesezi site-uri dubioase.Eu a trebuit sa-mi resoftez HTC_ul dupa ce nu se mai deschidea si am pierdut toate datele.

| MissAnita a răspuns:

Eu folosesc AVG pentru Acer S500, NetQuin pentru Blackberry si DrWeb Light pentru Samsung